GündemManşetSiyaset

İNSAN HAKLARI İÇİN AYLAN BEBEĞİ ÖRNEK GÖSTERDİLER

AK PARTİ-İNSAN HAKLARIAk Parti Gençlik kolları Bodrum’da toplanarak Aylan Bebeğin öldüğü bölgeye karanfil bırakıp dua okudu.

10 Aralık İnsan hakları günün nedeniyle geçtiğimiz yıl Akyarlar Mahallesi Karaincir mevkiinde cansız bedeni sahile vuran Aylan bebek bulunduğu bölgeye gelen AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK Üyesi Mesut Özdemir, Muğla Gençlik kolları, Menteşe Gençlik kolları, Milas Gençlik kolları ve Bodrum Gençlik Kolları üyeleri toplandı. Karaincir sahilinde toplanan Genlik kolları 10 Aralık İnsan Haklarının 2 yüzlü olduğunun Aylan Bebeğin unuturmayacaklarını açıkladılar.

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK Üyesi Mesut Özdemir Aylan bebeğin öldüğü sahilde kısa bir açıklama yaparak Batı Ülkelerine seslendi. Özdemir “Bilindiği gibi her yıl 10 Aralık’ın denk geldiği hafta Dünya İnsan Hakları haftası olarak kabul edilmektedir. Yarın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 68. yıldönümünü buruk bir şekilde kutlayacağız. 10 Aralık 1948 tarihinde gerçek manada insan haklarını korumaya yönelik ilk yazılı metin olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, tüm dünya insanlarının doğuştan ve eşit biçimde sahip olduğu hakları belgelemesi ve bütün dünyanın kabulüne sunması bakımından insanlık tarihi açısından oldukça önemli bir belgedir. Dünya ölçeğinde yaşanan her olayda ve her geçen yılda insan haklarının önemi ve korunmasının uluslararası ortamda tüm devletlerce sağlanmasının zarureti daha fazla hissedilmektedir”dedi.

Özdemir, Son 30 yılda katliamların, işkencelerin hiçbir azalma belirtisi göstermediğini söyleyerek “mazlum coğrafyalar bütün insanlığın gözü önünde bir kan deryasına dönüşmekte ve yaralar gün geçtikçe sarılamaz hale gelmektedir. Zalim Rejimler saldırıları ile daha öncede defaatle tekrarladığı gibi savaş hukukunu kesin bir şekilde ihlal etmektedir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere Uluslararası toplum kuruluşlarının çalışmaları mazlum coğrafyaların acilen ihtiyaç duyduğu adalet ve barışa değil güç merkezlerinin çıkarlarına odaklanmış şekilde yürütülmektedir. Bütün dünyanın gözleri önünde devletler eliyle işlenen bu cinayetlere uluslararası toplum kuruluşları kınamaktan öte tavır geliştirmemekte ve aktörler savaşı sonlandıracak adımlara zorlanmamaktadır. Dikta rejimleri, müttefiklerini ve bu zülme yeterli ses çıkarmayan uluslararası kuruluşları en sert şekilde kınıyoruz. Çözümsüzlüğün pençesine mahkum edilen mazlumların yanında olduğumuzu ifade ediyor; kan ve gözyaşının son bulması için, ulusal ve uluslar arası sivil toplum inisiyatiflerini bu zulüm karşısında tek yürek olmaya davet ediyoruz. Dünyada, Ortadoğu’da ve özellikle ülkemizde içinde bulunduğumuz dönemde, kısmen vekalet savaşları ile çeşitli örgütler kanalı ile geniş halk yığınlarının temel insan hakları olan barınma, mülkiyet ve yaşam hakkı ihlal edilmekte ve büyük bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Bu korkunç tablonun karşısında her gün yüzlerce sivil insan katledilmektedir. Bu somut durum, özellikle insan hakları konusunda çalışmalarda bulunanların mücadelelerini yükseltmelerini zorunlu kılmaktadır. Bizler biliyoruz ki, şu an içinde bulunduğumuz olağanüstü dönemde mücadelemiz, insan hakları ve evrensel hukuk ilkelerinin uygulanması için dünyada ve ülkemizde tüm gücümüz ile devam edecektir.

Bizler AK Gençlik olarak mazlumun her zaman yanında duracağımıza, zalimle hep savaşacağımıza yılmadan, bıkmadan son nefesimize kadar tüm dünyanın barış ve adaletle yaşamasını sağlayacak medeniyetimizin ihyası ve inşası için çalışacağımıza yemin ederiz. AK Parti Gençlik Kolları adına herkesin temel hak ve özgürlüklerine mücadele etmek zorunda kalmaksızın sahip olduğu, hak ihlallerinin gündemde olmadığı, hukukun üstünlüğünün üst düzeyde olduğu, insana sırf insan olduğu için değer veren insanlarla dolu bir Dünya dileğiyle…

Açıklamanın ardından sahile karanfil bırakan Ak Gençlik üyeleri farklı dillerde ‘ben Aylan’ım’ pankartları açarak Aylan bebek ve ölen tüm mültecilerin için dua ettiler.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu