EkonomiGündemManşet

AYTEKİN ÇANAKÇI’DAN RUHSAT HARCI AÇIKLAMASI

Geçmiş Dönem Bodrum Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Aytekin ÇanakcıŞoför esnafının birçok sıkıntı yaşadığı şu günlerde 5393 sayılı Belediye Kanunu, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve bu kanun mucibince çıkarılan Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezi Yönetmeliğinin 28/2. Maddesi uyarınca her yıl düzenli olarak alınan ve 550 TL tutarında olan tahditli araçlardan Çalışma İzin Belgesi (Ruhsat Harcı) bedeli bir çok şoför esnafının maddi olarak sıkıntı yaşamasına neden oluyor.

Bu konuya dikkat çekmek ve şoför esnafına katkıda bulunmak adına bir açıklama yapan Geçmiş Dönem Bodrum Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Aytekin Çanakcı, Büyükşehir Belediyeleri yasası kapsamında Ulaştırma Koordinasyon Merkezlerinin (UKOME) uygulamakla zorunlu olduğu Servis Araçları Yönergesi, Taksi ve Taksi Dolmuş Yönergesi ve tahditli araçlardan alınan Çalışma İzin Belgesi (Ruhsat Harçı) bedelinin yapılacak bir takım uygulamalar ile alınmayabileceğini iddia etti.

Eski Başkan Aytekin Çanakcı, Yıllarca şoförler odasında görev yaptığını ve bir o kadar da şoför esnafı olmanın yanı sıra aynı zamanda Geçmiş dönem Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı yapmasından kaynaklanan tecrübeleri olduğunu ifade ederek,”Her konumumda olduğu gibi şimdide esnaf dostlarımı korumak ve onların ekmeğine bir nebze de olsa katkıda bulunmak adına şoför esnafına uygulanan bazı yaptırımların kaldırılabileceği veya kaldırılmak üzere bir takım yollar izlenebileceğini biliyorum” dedi.

Çanakcı, “Bunların en başında gelen ve şu günlerde şoför esnafının sıkıntılarından olan, Büyükşehir yasalarını içinde yer alan ve Ulaştırma Koordinasyon Merkezlerinin (UKOME) uygulamakla zorunlu olduğu Servis Araçları Yönergesi, Taksi ve Taksi Dolmuş Yönergesi ve tahditli araçlardan alınan Çalışma İzin Belgesi (Ruhsat) bedelinin yürütülecek bir takım hukuksal yollarla alınmayabileceği gibi Büyükşehir Belediyesi meclisinin alacağı meclis kararıyla da bu uygulamadan vazgeçilerek şoför esnafına bir nebzede olsa katkı sağlayacağı gerçektir” şeklinde konuştu.

Çanakcı sözlerine şöyle devam etti;

“Bu doğrultuda geçmiş dönem Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı, aynı zamanda bir şoför esnafı olarak şimdiki mevcut Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı ve yönetimine sormak istiyorum. Çalışma İzin Belgesi (Ruhsat) bedelinin bazı büyükşehir belediyelerine bağlı Ulaştırma Koordinasyon Merkezlerinde (UKOME) kaldırılmış olmasına rağmen hala bizde neden alınıyor?, Mevcut oda yönetimi bu konuda neden herhangi bir çalışma yapmıyor? Çalışma İzin Belgesi (Ruhsat Harçı) bedelinin örnek şehirlerde olduğu gibi Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetimi bu uygulamanın Büyükşehir Meclis Toplantısında alınacak karar ile kaldırılacağını bilmiyor mu?

Bu güne kadar yapılan yanlışlıkları ve hataları eleştirmememin yegane nedeni, esnaflarımızın oylarıyla seçilen yöneticilerin kabiliyetlerini görmek, kendilerine bulundukları makamların hakkını verebilmeleri için zaman tanımaktı. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki, bu yönetim yapılan yanlışları telafi etmek yerine her geçen gün daha vahim hatalar yapmakta ve adeta şoför esnafını sonu belirsiz bir yola götürmekte ısrar etmektedir.

Bu ve buna benzer bir takım uygulamaların yeri Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı Ulaştırma Koordinasyon Merkezleri (UKOME) dir. Bununda belgeli örnekleri elimde mevcuttur. Ben bir vatandaş olarak bu konuda hakkımı arıyorken, benimde bağlı bulunduğum ve aidatımızı ödediğimiz bir odamız, burada görev yapan bizlere hizmet verebilmesi için seçtiğimiz bir başkan ile yönetim var. Bu oda ve yönetim şoför esnafına hizmeti Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile ortaklaşa alınan kararlarla vermelidir ve hakkımızı aramalıdır. Ayrıca Çalışma İzin Belgesi (Ruhsat Harçı) bedelinin alınmadığı ve bu konuda Adli kurumlar ile Belediye meclislerinin aldığı kararları gösteren belgeleri, gerektiği takdirde şoför esnafı arkadaşlarıma verebilirim. Bir şoför esnafı ve geçmiş dönem Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı olarak ekmek parası için caba sarf eden şoför esnafı arkadaşlarımı bilgilendirmek görevim diye düşünüyorum.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu