EğitimGündemManşetSpor

KARAOVALI GENÇLERİ SPORDA BULUŞTURAN PROJE

Mumcular Mahallesinde kurulan bisiklet kulübü sadece turlar düzenlemiyor bisiklet özlemi duyan çocukları bisiklet sahibi yapıyor.

Mumcular Mahallesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Sitare Özkan Çok Programlı Anadolu bünyesinde kurulan Karaova Bisiklet Kulübü dar gelirli ailelerin çocuklarını bisiklet sahibi yapıyor.

Başlatılan kampanya ile toplanan hurda bisikletlerin sağlam parçalarını kullanarak bugüne kadar 15 bisiklet yapan kulüp öğretmen ve öğrencilerinin atölyesi ise okulun bahçesindeki küçük bir kulübe. Öğrenciler bu atölyede aynı zamanda kendi bisikletlerini de tamir edebiliyorlar.

Yaklaşık 8 ay kadar önce okullarına gelen bisiklet kulübünden ilham alarak kendi kulüplerini kuran Karaova Bisiklet Kulübü 8 ayda topladıkları bisikletlerle birlikte 55 üyeye ulaştı.

Sosyal imkanlarının yetersiz olduğu Karaova bölgesinde yaşayan gençler hafta sonları katıldıkları bisiklet turları ile hem spor yapıyor hem de kötü alışkanlıklardan korunuyorlar.

Mumcular Sitare Özkan Çok Programlı Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni ve Bisiklet Kulübü Rehber Öğretmeni Ahmet Tekinsüzen başlattıkları proje ve çalışmaları hakkında şu bilgileri aktardı:
“Biz kendi Başımıza bir kampanya başlattık insanların evlerinde kullanmadıkları bisikletleri bize vermeleri istedik onlarla da öğretmenlerimizden topladığımız üç-beş lirayla malzeme aldık ve bu malzemelerle de Yaklaşık 15 tane bisikletli topladık. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı´nın göndermiş olduğu bisikletler vardı bununla birlikte bisiklet sayımız giderek arttı.
Dar gelirli bisikleti olmayan şu anda Mumculardaki birçok çocuk bizimle beraber. Bisikleti olmayanlara da bisiklet kazandırıyoruz. Burada topladığınız bisikletleri paylaşmak suretiyle her hafta cuma cumartesi turlar düzenleyip bisiklet olmayan çocukları da katıyoruz. Bisikletleri olan arkadaşlarımız bisikletleriyle geliyor olmayanlara da biz veriyoruz.”

Öğrenci velisi Öznur Aydost bisiklet kulübü sayesinde oğlunun daha aktif olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Haftada, kendisinin yaptığı antrenmanla birlikte haftada 4 gün bisiklet sürüyor ve de o fazla kilolarından kurtulmuş oldu. Beslenmesine dikkat ediyor, kalkış ve yatış saatlerine dikkat ediyor arkadaşlarıyla değişik etaplarda bisiklet sürmek ruh haline de çok iyi geliyor.”

Kulüp üyesi öğrenci Egemen Kurt bisiklet sayesinde kötü alışkanlıklardan uzak kaldıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Bisiklet Kulübü bize çok şey kazandırdı, yani kötü alışkanlıklarımızdan uzak durmayı öğrendik. Burada biz kendi bisikletlerimizi kendimiz topluyoruz, elimizde ne kadar imkan varsa hepsini kullanıyoruz.  Sağ olsun hocamızda bizim hep yanımızda oluyor arkamızda oluyor. O olmasa belki biz şu anda bu halde değildik. Ayrıca, diğer okullardan da öğrenciler geliyor biz büyük bir aile olduk şimdi.”

Kulübün ileriye yönelik hedefi ise hem yerel hem de milli müsabakalara katılacak sporcular yetiştirmek.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu