ÇevreGündemManşet

KABUS GERİ DÖNÜYOR…

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından yapılan son uyarıya göre, sağanak yağış ve fırtına kabusu geri dönüyor.

Son dönemde Ege ve Akdeniz Bölgesinde etkili olan can ve mal kayıplarına neden olan olumsuz hava koşullarının Çarşamba ve Perşembe günlerinde etkili olması bekleniyor.

Merkez tarafından oluşturulan verilere göre hazırlanan uyarıda şu bilgilere yer verildi:

“Yapılan son tahmin ve değerlendirmelere göre bölgemiz genelinde başlayan yağışların;

30/01/2019 Çarşamba günü etkisini artırarak sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde Muğla il genelinde yerel olarak kuvvetli (40-80 kg/m2) şeklinde olması bekleniyor.

31/01/2019 Perşembe günü sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde Muğla il genelinde çok kuvvetli (51 – 100 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağışlarla birlikte rüzgarın da Çarşambe ve Perşembe güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) ve yağış anında kısa süreli fırtına(60-90 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Çarşamba ve Perşembe günleri meydana gelecek sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlar ile birlikte Muğla ilimizin kıyı bandında deniz üzerinde hortum oluşma riski ile yerel dolu yağışı ihtimali de bulunmaktadır.

Vatandaşlarımız ve ilgililerin meydana gelmesi muhtemel kuvvetli meteorolojik olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları can ve mal emniyeti açısından önem arz etmektedir.

Bu sistemin Cuma günü bölgemizi terk etmesi bekleniyor. Hafta sonu ile önümüzdeki hafta başı yurdun büyük bölümünde yağış beklenmiyor. Önümüzdeki bir hafta boyunca hava sıcaklıklarının, Orta Akdeniz’den gelen ılık hava akımlarının etkisi ile mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.”

Olumsuz hava koşullarının başlama zamanı-30.01.2019 03:00, bitiş zamanı ise 31.01.2019 23.59 olarak değerlendiriliyor.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu