GündemKültür SanatManşet

AŞIK MAHZUNİ ŞERİF BODRUM’DA ANILDI

Türk Halk Ozanı Aşık Mahzuni Şerif, ölümünün 16. Yılında Bodrum’da düzenlenen bir konserle anıldı.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğince Konacık Mahallesinde gerçekleştirilen konserde derneğin Türk Halk Müziği Topluluğu, Aşık Mahzuni Şerif’in en beğenilen türkülerini seslendirdi. Koroya konseri dinleyenler de eşlik etti. Konser sonunda Dertli Divani eşliğinde mekteb-i irfan muhabbeti yapıldı.

Konser hakkında konuşan dernek başkanı Cem Yalçın, şu bilgileri aktardı:

“Büyük ozan, asrımızın Pir Sultan Abdal’ı olarak da gönüllerde taht kurmuş olan Aşık Mahzuni Şerif’in hakka yürümesi üzerinde 16 yıl geçti. Kendisini özlem ve hasretle anıyoruz. Onu anısına bugün bir müzikal gerçekleştiriyoruz. Genel sekreterimiz Naciye Bayır da hayatından kesitler sunuyor. Kendisi bize bıraktığı eserlerle hala bizlerle beraber yaşıyor. Bugün aslında iki etkinliğimiz var. İkinci etkinliğimiz mekteb-i irfan olacak. Aşık Mahzuni Şerif de aslında bir mekteb-i irfan öğreticisidir. Derneğimizde Dertli Divani’nin yürüttüğü mekteb-i irfan muhabbetleri yapılıyor. Bugün o mekteb-i irfanın finali müzikal sonunda yapılacak.”

UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilen ‘Dertli Divani’ mahlaslı ozan Veli Aykut ise Mahzuni Şerif ile baba oğul gibi olduklarını ifade ederek şunları dile getirdi:

“O şiirlerinde hayatı her boyutuyla ele almıştır. Dünyada olan olumlu olumsuz olayları objektif olarak şiirine taşıyan.çok renkli bir ozanımız. Futboldaki şikeye kadar her türlü olumsuzluğu dile getiren ozanımız. Onunla tanışmış olmak, aramızda yaş farkı olsa da onunla aynı çağda yaşamaktan dolayı kendimiz şanslı hissediyorum. Aramızdaki ilişki de baba oğul ilişkisi gibiydi. Bugün aynı zamanda mekteb-i irfan muhabbetlerimizin finalini yapıyoruz. Mahzuni, mekteb-i irfan muhabbetlerinde aslında bir öğretmenimizdi.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu