AsayişGündemManşet

VİZE DOLANDIRICILIĞI İDDİASI

İnternet üzerinden vize işlemleri hizmeti verdiğini ileri süren bir firmanın vatandaşları dolandırdığı iddia ediliyor. Mağdurlardan biri olan ve Bodrum’da yaşayan Hasan Totoz, başka insanların mağdur olamaması için Cumhuriyet Savcılığına şikayet başvurusunda bulundu.

Yunanistan’a gitmek için internet üzerinden ulaştığı bir site ile bağlantı kuran Hasan Totoz isimli vatandaş kendisine bildirilen hesap numarasına vize işlemleri için bin 400 TL para yatırdı.

Kendisinden kişi başı 350 TL para talep edilen Totoz, ödeme yapmasına rağmen vize işlemlerinin gerçekleşmediğini, yapılan ödemenin vize işlemleri ile alakalı olmadığı ve dolandırıldığını öğrenince Bodrum Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bodrum’da hediyelik eşya satarak geçimini sağlayan Hasan Totoz, ailesi ve kendisi için ödeme yaptığı kişileri telefonla arayınca karşısına çıkan kişilerin sürekli kendisini çeşitli bahanelerle oyaladığını anladı.

Ege Bölgesinde çok sayıda vatandaşın bu şekilde mağdur olduğunu İzmir’deki Konsolosluğa gidince öğrenen Bodrum’daki vize mağdurları başka insanların art niyetli kişiler kanmamasını ve vize işlemlerini ilgili kurumlardan yapmalarını tavsiye ettiler.

Konuyu yakından takip eden İsmail Şenol isimli vatandaş şunları söyledi:

“Şöyle yapıyorlar, bu hizmeti veren firmanın adını kullanıp google’da reklam parasını bedelini ödeyip birinci sırada yer alıp, kendi telefon numaralarını koyup, iletişim merkezlerinin şuanda tadilatta olduğunu söyleyip, telefonla hizmet verdiğini söyleyip insanları bu şekilde dolandırıyorlar.

Bu tamamen profesyonel bir dolandırıcılık yani yeni çıktı bence çünkü her şeyi kılıfına uydurmuşlar. Bunda söyleyecek bir şeyde yok aslında, bir şey diyorsunuz cevapları var. Sadece hizmet bedeli altında bu paranın alındığını söylüyorlar ama verdikleri hiçbir hizmet yok. Bunun karşılığında işte telefonda aktarıyorum, onu bağlıyorum, şunu bağlıyorum diyerek zaman kazanıp insanları bıktırmak. Yani bunlara dikkat etsinler, vize başvurularını gerekli yerlerden kendileri gidip müracaatlarını yapsınlar çünkü telefonla internetten araştırıp google’a reklam verip birinci sırada yer alan dolandırıcı bunlar. Bunları tamamen şikayet etsinler, sıkıntılı.

Çok, çok hani, biz Konsolosluğa gittiğimizde işte böyle bir dolandırıcılığın olduğunu söylediğimizde bunun gibi binlerce insanın İzmir’de müracaatı olduğunu ve arkadaşımız polise de yasal işlemleri başlatmak için müracaat ettiğinde hani oraya da emniyet ekiplerine de bildirmiş durumda olayı. Ancak bu hizmetin internet üzerinden yapıldığı için sonuç alınmayacağını, yapacakları bir şey olmadığını ancak gidip Cumhuriyet Başsavcılığına olduğu ilden müracaat etmesi gerektiğini söylediler. Hani bu konuda arkadaşlar ve diğer insanların hepsi mağdur durumda.”

Mağdur Hasan Totoz yaşadıklarını şöyle anlattı:

“İki aile Yunanistan vizesi almak için telefonla müracaatta bulunduk. Telefonda müracaatta bulunduğumuz kişilerin bu işle hiç alakası olmadığını ve para yatırmalarını söylediler, bankaya para yatırdık ama vize işlemlerine gittiğimiz zaman o para, yatırdığımız parayla vize işlemlerinin olmayacağını ve o şirketle de hiçbir alakalarını olmadığını söylediler. Biz tekrardan para yatırmak zorunda kaldık ama ben paramı geri istediğim halde bile benim paramı geri ödeme şeyinde bulunmadılar.

Savcılığa da dilekçe ile başvurdum, gerekli işlemin yapılacağına inanıyorum, başka mağdurlar olsun istemiyorum.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu