GündemManşet

START-İN BODRUM NİSAN’DA BAŞLIYOR

Dünyanın Bodrum’a olan ilgisini daha da artırmak ve ekonomik dinamikleri canlı tutmak amacıyla 20-22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan “Start-in Bodrum” projesi öncesi basın toplantısı düzenlendi.

Bodrum’un ekonomisine ve gelişimine yön vermek, gerek yerli-yabancı turistlerin gerek ise girişimci ve yatırımcıların ilgisini Bodrum’a çekmek ve genç, sürdürülebilir bir eko-sistem kurmak adına hazırlanan Start-in Bodrum projesi basına tanıtıldı. Bodrum Belediye A.Ş. Trafo Bodrum Cafe’de yapılan toplantıya; Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Start-in Bodrum Proje Sorumluları Sibel Tunalı ile Gert Kroon, Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt ve BODER Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Faruk Dengiz ile Kerem Özyurt katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Sibel Tunalı, “Bugün buradayız çünkü 20-21-22 Nisan tarihlerinde Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Herodot Kültür Merkezi’nde Start-in Bodrum etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Start-in Bodrum, Bodrum’un ekonomisini canlandırmak, Bodrum’a girişimcileri, yatırımcıları ve öğrencileri davet etmek için düzenlenen bir etkinlik. Cuma günü program, başkanımızın açılış konuşması ile başlıyor sonra da öğrencilere Bodrum’un daha iyi ilerlemesi için, Bodrum’a daha güzel fikirlerin gelebilmesi için 3 tane sorun veriliyor. Bunlardan bir tanesi turizm, ulaşım ve geri dönüşüm. Cumartesi günü ise bütün gün öğrenciler 3’erli 4’erli gruplar halinde bu sorunlar üzerinde çalışıyorlar. Pazar günü bir sunum hazırlıyorlar ve birinci, ikinci, üçüncü güzel fikir, güzel proje ödüllendiriliyor. Pazartesi de Türkiye’nin her yanından gelen öğrencilerin Bodrum’da kalabilmelerini sağlamak için bir kariyer günü düzenliyoruz. Bitez Belediye Cafe’de işverenler ve Bodrum’un yatırımcılarını, öğrenciler ile tanıştırıyoruz. Bu etkinlikleri senede iki kere yapmayı planlıyoruz. İkincisi ise sağlık olabilir diye düşünüyoruz. Bodrum’a yeni yatırımcılar, girişimciler ve öğrenciler gelsin istiyoruz” dedi.

Projeye emek verenlere teşekkür eden BODER Başkanı Halil Özyurt, “Böyle bir projeyi destekledikleri için öncelikle sayın başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sibel Hanım bundan 1 ay önce bizlere başvuruda bulundu. Bodrum’un sorunları ve bunların çözüm yolu ile ilgili üniversite öğrencileri ile ilgili böyle bir çalışma yapacaklarını söylediler. Biz de konaklama sektörü olarak onlara desteğimizin olduğunu ve öğrencilerimizi burada ağırlayacağımızı söyledik. Sonra başkanımıza gittik. Tabi ki de böyle bir projede Bodrum Belediyesi olarak içindeyiz dedi. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Öncelikle projenin gelişmesinde büyük katkı sağlayan proje ekibe teşekkür ederek sözlerine başlayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, “Her zaman söylediğimiz gibi bizim için önemli olan, genç beyinlerin hızlı düşünüp güzel fikirleri ortaya çıkarmasıdır. Özellikle Bodrum konusunda. Ülkemizden ve yurtdışından bu güzel çalıştaya katılacak yüzün üzerinde öğrenci şu anda mevcut. Tabi bu aynı zamanda, Bodrum’un kendiliğinden oluşmuş bir reklamıdır. Türkiye’nin birçok üniversitelerinde Bodrum ve çalıştay konuşuluyor. Bu çalıştayın amacı; ileride büyük bir problem yaratacak Bodrum’un sıkıntılarının şimdiden genç beyinler tarafından nasıl bir proje ile çözülüp güzelleştirilebileceğini, ya da bunların önüne nasıl geçilebileceğini şimdiden görmektir. Buradan çıkacak güzel fikirler ise hepimize öncülük edecektir. Ben şuna inanıyorum; gençlerin düşünceleri çok daha farklı boyutta ve gençler çok daha farklı bir şekilde dünyaya bakabiliyorlar. Sorunları çok çeşitli olarak inceleyebilip sonucu da bildiri olarak verebiliyorlar. Üniversite öğrencilerimizin ilk etapta Bodrum’a özellikle turizm, geri dönüşüm ve trafik gibi konularda büyük katkılar sağlayacaklarına ve onlardan bu konularda büyük projeler geleceğine inanıyorum. Bu güzel organizasyonu gerçekleştiren tüm genç arkadaşlarımıza, değerli yöneticilere huzurlarınızda teşekkür ederken Bodrum’un artık 12 ay boyunca yaşayan bir şehir olduğunu da belirtmek istiyorum. Özellikle çalıştaylar, konferanslar ve sanatçı arkadaşlarımızın yapmış olduğu çeşitli etkinlikler ile Bodrum artık Türkiye’nin gündemine iyice oturmuş bir bölge olmuştur. Yaptığımız çoğu çalışma, öğrenci arkadaşlarımızın Bodrum’a olan merakını ve sevgisini bir defa daha gösteriyor. Emeği geçen herkese bir defa daha teşekkür ediyorum. Ekibim ile beraber bu güzel projelerin arkasında olmaya her zaman devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yurt içi ve yurt dışından toplam 80 üniversitesi öğrencisinin katılımıyla birer danışman eşliğinde dörderli gruplar halinde çalışma ortamının sağlanacağı, Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek proje toplam üç gün sürecek.

Çözüm odaklı adımlar atarak Bodrum’un gelişimine destek olmak amacıyla bir araya gelecek olan öğrenciler, seçtikleri konu ve yaratıcı fikirleriyle oluşturacakları Bodrum projelerini; Bodrum Belediye Başkanı ile yerli ve yabancı yatırımcılardan oluşacak jüri üyelerine sunacaklar. En çok oyu alan, ilk üçe giren projeyi hazırlayan üniversite öğrencilerine de çeşitli ödüller sunulacak.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu