GündemHayatManşet

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 103. YILI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl dönümünde Muğla’da çeşitli etkinler gerçekleştirildi.
Şehitlik Anıtı’nda başlayan törene Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Akın Üstündağ, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Adalet Komisyonu Başkanı Bilal Saydam, Vali Yardımcıları Fethi Özdemir, Kamil Köten, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, kamu kurum müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.
Muğla Şehitler Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Saygı atışının ardından Muğla Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Akkuş günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Anıt şeref defterini imzalayan Vali Esengül Civelek şu ifadelere yer verdi:
“Aziz Şehitlerimiz,
Vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destan olan Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünde şükranla ve minnetle huzurunuzdayız.
Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanımızı, milletimizi, istiklalimizi ve istikbalimizi korumak için verdiğiniz mücadeleyi asla unutmayacağız. Böylesine büyük bir zaferi gerçekleştiren bir milletin mensupları olarak sizlerin bize bıraktığı kutsal emanetlerinize sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.
Tarihe altın harflerle kazınan, milletimizin küllerinden yeniden doğduğu bugünde başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere Anadolu’nun her köşesinden gelerek destan yazan fedakâr ecdadımızı, vatan, millet ve bayrak uğrunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum.
Ruhunuz şad olsun.”
Şehitler Anıtı’ndaki törenin ardından Muğla’daki yeni ve eski mezarlıklarda bulunan Şehitlikler ziyaret edilerek, şehitler için Kur’an’ı Kerim okundu, dua edildi ve mezarlarına kırmızı karanfiller bırakıldı. Şehitlik ziyaretlerinin ardından program Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde devam etti.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yılı nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Muğla Türdü 100. Yıl Ortaokulu Müdürü Sunday Özcan tarafından yapıldı.
Konuşmanın ardından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan öğrencilere ödülleri Vali Esengül Civelek tarafından verildi.
Ödül töreninin ardından Türdü 100. Yıl Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Bir Bayrak Dalgalandı Çanakkale” adlı tiyatro sahnelendi.
Programın ardından Vali Esengül Civelek, Şehit aileleri ve gazilerle düzenlenen yemekte bir araya geldi.
Daha sonra Vali Civelek ve beraberindeki protokol üyeleri Aile ve Sosyal Politiklar İl Müdürlüğü ve Muğla Müftülüğünün Kurşunlu Meydan’ında ortaklaşa düzenlediği Kuran-ı Kerim tilaveti, mevlit ve lokma ikramı programına katıldı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu