EkonomiGündemManşetTurizm

YAT TURİZMİNDE YENİ ROTA GÖKOVA KÖRFEZİ

Yat turizmi-BodrumYunan adalarında Türk Bayraklı teknelere uygulanan ağır yaptırımlar sonrasında hükümetin aldığı önlem doğrultusunda ticari teknelerin çıkışına yasak getirildi.

Bodrum’da birçok yat işletmecisi yaz başında aldıkları Yunan adalarına tur rezervasyonlarını yasak nedeniyle yerine getiremeyince rotayı Gökova Körfezine çevirdi.

Uluslararası sularda Beyaz bayraktan Gri bayrağa düşme riskine karşı uygulanan yasak Bodrum’daki turizmciler kadar Yunan adalarındaki esnafları ve turizmcileri de etkiliyor.

Yunanlı yetkililerin keyfi uygulamaları nedeniyle teknelerinin bağlandığını, kaptanlarının tutuklandığını ve 100 bin Euro para cezasına çarptırıldıklarını ifade eden   D Yatch Sahibi Erhan Berber, hukuk mücadelesine devam ettiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Bundan bir hafta önce Halisdemir isimli teknemiz, Yunanistan’ın Astepelya Adasında yani bir sebeple bağlandı hani çokta haklı olmayan sebeplerle. Şuanda bir haftadan beri teknemiz orada 100 bin Euro’da ceza yazdılar. Turumuz devam ederken hani illegal şekilde charter yaptığımız söylendi. Avukatlarımız Yunanistan’da bu iş ile ilgili uğraşıyorlar. Hani bunun bir hukuki dayanağı yok. Yani biz hem Yunanistan’da hem Türkiye’de bu charterları zaten yapıyoruz. Bu zaten hem Yunanistan’ın hem Türkiye’nin gelir sağladığı durum. Yani bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu artık kendi başımıza düşünmeye çalışıyoruz. Yani İnşallah bu durum he Türkiye hem de Yunan makamları tarafından düzeltilir. Bizde teknemize sahip oluruz. Artık turlarımızı da yapmaya devam ederiz.”

Marin Yatch Sahibi Aykut Uzunşimşek ise Sezon başından bu yana Yunan hükümetinin tamamen yasal olmayan davranışlarına maruz kaldıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Biz hem Türkiye hem Yunan adalarında ciddi ekonomi sağlayan işletmecileriz. Bu röportajı Yunanistan’da eğer yapsanız oranın esnafının Türkleri ne kadar çok sevdiğini, bundan kazandıkları gelirlerinde onları gayet mutlu ettiklerini, Türklerinde bu adaları tatil zamanlarında tercih ettiklerini sizlere söylerlerdi.”

Uzunşimşek, eskiden olduğu gibi artık Yunan Adalarına tur düzenlemeyeceklerini Gökova Körfezinin eşsiz güzelliği ile misafirlerini buluşturacaklarını ve bunu da bütün acente sahiplerine deklere ettiklerini söyledi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu