GündemManşet

BARIŞ İÇİN YÜRÜDÜLER

bodrum-dünya barış günü1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Bodrum’da bir takım etkinlikler düzenlendi.

Neyzen Tevfik Caddesi Tepecik Meydanında toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşlar buradan İskele Meydanına yürüdü.  Yaklaşık 250 kişinin katıldığı barış yürüyüşünde,  üzerinde “Faşizme, Darbelere ve Savaşa Karşı Demokrasi ve Barış İstiyoruz” yazılı pankart taşındı.

Kortejde bulunan grup beyaz bir örtü taşırken yürüyüş boyunca Türkçe ve Kürtçe sloganlar atıldı.

Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri altında İskele Meydanı’nda ulaşan grubun taşıdığı uzun beyaz örtünün üzerine çeşitli sloganlar yazıldı.

Meydanda bir açıklama yapan Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu Genel Sekreteri İnşaat Mühendisi Şahabettin Doğan şunları söyledi:

“Ülkemiz son bir yıldır art arda patlayan bombalar, içeride ve dışarıda körüklenen şiddet, emperyalist güçlerin ülkemiz ve bölge üzerine projeleriyle savaşın gölgesinde yaşar hale geldi. İçeride, Kürt sorununda baskı, şiddet ve terör her iki tarafta da derin acılara yol açmakta, milliyetçilik ve militarizm körüklenerek halklar birbirine düşman edilmeye çalışılmaktadır. Biz, bir arada, kardeşçe, eşit, özgür bir ülkede tüm farklılarımızla birlikte yaşamak istiyoruz. Suriye’de yaşananlara karşı yıllarca emperyalist müdahalenin yanında yer alıp bu ülkenin yıkımında rol üstlenenler, şimdi silahlı güçlere müdahale gerekçesiyle Suriye’ye müdahalede bulunmaktadır. Her gün yeni bir acıya, patlamaya, terör saldırısına uyanıyoruz ve artık “yeter” diyoruz. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara karşı, ülkemizin Suriye’nin bir benzeri haline getirilmek istenmesine karşı tüm demokratik güçleri, siyasi partileri seslerini barıştan yana yükseltmeye çağırıyoruz. Biz, Bodrum’da yaşayan Barışseverler, bölgemizde ve ülkemizde yaratılmak istenen kaos ortamına, savaş dayatmalarına, yeni dünya düzeni teorilerine karşı daima barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden yanayız. Biz, emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşit, özgür, laik, demokratik ve bir arada yaşamın hâkim kılınacağı demokratik bir Türkiye mücadelesine devam edeceğiz ve daima savaş çığlıklarına karşı barışın yanında yer alacağız. 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir kez daha “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” diyoruz ve “Ülkede, bölgede, dünyada barış” istiyoruz.”

Yürüyüş, “Praksis” adlı grubun Barış Meydanı’nda verdiği konserle son buldu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu