ÇevreGündemManşetSiyaset

MİLETVEKİLİ ÖZTÜRK’TEN KÖYLÜLERE DESTEK…

Bodrum-Milletvekili Nihat ÖztürkBodrum ilçesinde yapılması planlanan katı atık depolama tesisine karşı çıkan bir grup köylü alanda toplanarak projeye tepki gösterdi.

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, ilçeye bağlı Mumcular Mahallesi’ndeki Akdam mevkinde, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 7 bin ağaç kesilerek yapılması planlanan tesise karşı çıkan gruba destek vermek amacıyla yeniden bölgeye geldi.

Daha önce bir kez kez bölgede incelemede bulunan Öztürk, AK Parti İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp ve bölge halkıyla birlikte çam ağaçlarının bulunduğu alanda inceleme yaptı.

İncelemenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Öztürk, katı atık depolama tesislerine karşı olmadıklarını belirterek, “Vatandaşlarımın burayla ilgili hassasiyet gösterdiğini biliyoruz. Biz de buna elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Burası doğa harikası bir alan. Biz çöp depolama tesislerine karşı değiliz, yapılacak alana karşıyız.” dedi.

-3-5 AĞAÇ KESİLİNCE EYLEM YAPAN ÇEVRECİLER NERDE-

Bölge halkının doğasının ve çevresinin tahrip edilmemesi konusunda hassas davrandığını anlatan Öztürk, şunları kaydetti:

“Bu zamana kadar birçok eyleme şahit olduk. 3-5 ağaç kesildiği için birçok eylem yaşandı. Mevzu burası olunca yaklaşık bir aydan bu yana izliyorum, ancak kimse bu tarafa sahip çıkmadı. Burayla ilgili konuşmuyorlar. Burada 7 bin ağaç kesiliyor. Orman işletme müdürlüğümüz belirtilen sayıda çam ağacının kesileceğini söylüyor.”

Öztürk, daha önce projeyle ilgili bazı kişilerin kendisi hakkında asılsız iddialarda bulunduğunu, ancak yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını da dile getirdi.

-KESİLECEK AĞAÇLAR İŞARETLENMİŞ-

Bölgede yapılan araştırmalarda, tarihi kalıntılara da rastlanıldığına dikkati çeken Öztürk, “Burada bakanlığımız bir çalışma yaptı. Muğla Kültür Müdürlüğümüzün arkeolojik kalıntılar olduğu yönünde kararı var. Burada şimdi 7 bin ağaç kesilerek, tesis yapılmaya çalışılıyor. Kesilecek ağaçlar işaretlenmiş ve ağaçların kesiminin yapılması için yazı yazılmış. Biz gözlerimizle işaretlenmiş ağaçları gördük. Yaklaşık 14 milyon harcanacağı da söyleniyor.” diye konuştu.

Öztürk, bölgede tesis yapıldığı taktirde, rüzgarla birlikte gelen kötü kokuların tüm bölgeye yayılacağını ve bu durumdan bölge halkının olumsuz yönde etkileneceğini de ifade etti.

Çevreci derneklerini de eleştiren Öztürk, “7 bin tane ağaç kesilirken tek laf etmeyen çevreci dernekleri, hepsi şov yapıyor. Biz şov yapmıyoruz. Çevreci derneklerin sırtını bir yere dayamaması lazım. Tamamen çevre hassasiyetiyle, doğa hassasiyetiyle ortaya çıkıp iki kelime etmesi lazım.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan açıklama sırasında kesilecek ağaçların yanına gelen onlarca bölge halkı da yapılacak tesise tepki göstererek bir süre ağaçların yanında bekledi.

 

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu