EkonomiGündemManşetTurizm

BOYD BAŞKANINDA ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Bodrum Profesyonel Otel Yöneteicileri Derneği (BOYD)Bodrum Profesyonel Otel Yöneteicileri Derneği (BOYD) 2016 yılı turizm değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan BOYD Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karcılıoğlu, turizmde son 30 yılın faciasının yaşanacağını vurgulayarak bazı kurum ve kişileri sert bir dille eleştirdi.

Göltürkbükü’ndeki Bodrum Hilton Otelde düzenlenen ve BOYD yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda önümüzdeki sancılı turizm sezonu değerlendirildi.

Turizm sezonunun son 30 yılın en büyük faciasını yaşayacağını iddia ederek konuşmasına başlayan Serdar Karcılıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’de turizm sezonu son 30 yılın en büyük faciasını yaşayacak. Her gün gazeteleri ve televizyonları açtığınızda, turizmciyim diye dolaşan bir sürü insanın bu konuda hatalı söylemler içinde olduğunu, ortalığı güllük gülistanlık göstermeye çalıştıklarını görüyorsunuz ve neredeyse çıldırma noktasına geliyorsunuz. Hiç saklımız gizlimiz yok, geçenlerde hükumetin sayın başbakan vasıtasıyla açıklamış olduğu eylem planının arkasından, TÜRSAB denilen, kanunla kurulmuş vede ne yazık ki bugüne kadar otelcilerin örgütlenmesine de hep karşı durmuş, oranın o başkanının çıkıpta, her şey normal efendim, bizde kriz doktoru olduk, bununda üstesinden geliriz, aşarız, diyerek hiç bir şey yokmuş gibi o insanlara hitap etmesini çok önemli buluyorum. Devlet, sektör temsilcilerinin söylemleriyle sektöre bakıyor, bugüne kadar da hep böyle oldu. Bu insanlar, tabirimi bağışlayın, hep yalakalık peşinde koşmaktan her şeyi olumlu gösterdiler. Devlet turizm sektörünü nasıl görüyor biliyor musunuz? 35 milyar Dolarlık bir pasta, bu pastayı paylaşan bin, bin 500 kişi-kurum, çok ciddi para kazanıyorlar, profesyoneller çok rahat. Görevlerim icabı Ankara’da özellikle Turizm Bakanlığında çok sık bulunuyor ve orada konuştuklarım hep böyle rahat görüyorlar. Biz bu sektörün temsilcileriyiz diye dolaşanlar, onlara onu pompalıyor çünkü” dedi.

Turizmin bir matematik olduğunu ifade eden Karcılıoğlu, Amerika ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, Türkiye’ye gitmeyin uayrılarını hatırlatarak şunları söyledi:
“Son 30 yılda ilk defa başta, Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm Avrupa Birliği ülkeleri hükumetleri aracılığıyla yani resmi ağızdan Türkiye’ye gitmeyin uyarısı yaptılar. Bu uyarıyı, 30 yıllık süre içerisinde 2 defa almıştık. Birincisi Kuşadası’nda patlayan minibüs ikincisi Kapalıçarşı patlamasından sonra uyarılar yapılmıştı. İlke defa, Ekim ayından başlamak üzere bu uyarılar yapıldı. Esas vahim olan ise yaptığımız araştırmalarda bunu teyittliyor, Tur Operatörlerinin seyahat paketinde yapmak zorunda oldukları seyahat sigortasını bütün sigorta brokırları Türkiye seyahatleri için askıya aldılar. Bu demektir ki, tur operatöerlerinin artık Türkiye’ye normal şartlar altında bir tur satışları imkansız veya çok çok kısıtlanmış demektir. İşte turizmin metematiği bu. Hal böyleyken hala çıkıp, bu seneyi yüzde 10-15’lerle kapatırız diyen ahmaklar var” dedi.

Hükumet tarafından açıklanan turizm teşvik paketini olumlu bulduğunu belirten Serdar Karcılıoğlu, bu konuda da acele edildiğini ve alel acele hazırlanan bir paket olduğunu ifade etti. Karcılıoğlu, teşvik paketi ile ilgili olarak kendi otellerinde kurul oluşturduklarını ve hemen hemen her gün paketin akıbetini araştırdıklarını ancak paket ile ilgili henüz bir tebliğin ilgili müdürlüklere gönderilmediğini söyledi.

Önümüzdeki sezon için çok dikkatli davranmaları gerektiğini ifade eden BOYD Başkanı Karcılıoğlu, “Profesyoneller olarak bize düşen görevler, bu yılı tasarruf önmeleriyle gidermek olacaktır” dedi.

Karcılıoğlu’nun konuşmasının ardından yönetim kurulu üyeleri turizm teşvik paketi ve sezon için alınması gereken tedbirler konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu