EkonomiGündemManşet

BAŞEYMEZ AÇIK GÖRÜŞ’E KONUK OLDU

Bodrum-Açık Görüş-Ayhan Ongun, Erdoğan BaşeymezGazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programına konuk olan Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez esnafın sorunlarını ve oda faaliyetlerini anlattı.

Aralıksız 45 yıl oda başkanlığı yapan Mustafa Danacı’nın öğrencisi sayılan ve iki dönem onun yönetiminde görev alan Başeymez, esnafın sorunları, çözüm önerileri ve odanın hizmetleriyle ilgili bilgiler verdiği programda Ayhan Ongun’un sorularını yanıtladı.

6 bin 500 üyesi bulunan, kamu tüzel kişiliği olan bir oda olarak Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası, yaklaşık elli yıldır Bodrum ticari ve sosyal yaşamına büyük katkıları olan önemli bir sivil toplum kuruluşu.

Ticaret odasına kayıtlı şirketlerin dışında şahıs firmaları ve vergi mükellefi olan sanatkarların zorunlu üye oldukları bir kuruluş olarak elimizden geldiğince esnafımızın yanında olmaya, destek vermeye çalışıyoruz diyen Erdoğan Başeymez şu konulara değindi.
“ Bölgemizin en büyük ve etkili kuruluşlarından biri olan Bodrum Esnaf Ve Sanatkarlar odasında daha önce iki dönem yönetim kurulunda görev yaptıktan sonra yeni dönemde yönetim kurulu başkanı olarak görev aldım.Göreve geldiğimiz günlerden bu yana en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri kayıt dışı faaliyet gösteren esnaflar. Yaptıkları işle ülkemiz ve bölgemiz ekonomisine artı değer sağlayan ödedikleri vergiler ve kira bir yana, aldıkları risklerle yaşam mücadelesi veren esnafımıza karşı kolay kazanç elde etmek amacıyla haksız rekabet yapılmış olmaktadır. Her koşulda üyelerimiz yanında olmayı görev edinen bizler, bu duruma seyirci kalamayız. Gerekli prosedürü tamamlayarak odamıza üye olan, yasal çalışma izni alan esnaflarımıza kooperatifimiz vasıtasıyla sağladığımız desteklerin dışında Kosgeb, İş-Kur, SGK ile yürüttüğümüz ortak projeler sayesinde değişik alanlarda kredi ve yardımlar alabilmelerini sağlıyoruz. Nitelikli ara eleman  yetiştirmek üzere Milli Eğitim Müdürlüğü ve İş_Kur la birlikte düzenlediğimiz mesleki kurslar Çıraklık Eğitim merkezinde sürdürülmektedir. Önümüzdeki günlerde Konacık civarında tam donanımlı bir Endüstri meslek Lisesini de Bodrum halkının hizmetine sunacağız. 2016 yılının esnafımız için zorlu geçeceğini tahmin ediyoruz. Ancak her koşulda onların yanında ve yardımcısı olmaya devam edeceğiz. Yeter ki, esnafımız kendileri için var olan odalarına sahip çıksınlar.”

Çarşı esnafının son günlerde dile getirdiği kimi sorunların yerel yönetimlerle görüşülerek çözüme kavuşturulduğunu belirten Eyilmez; yeni iş kuracak esnafın mutlaka kendileriyle ve belediyeyle temasa geçmelerini, işletme finansı ve verimlilik, yer konularında mutlaka uzman desteği almaları gerektiğine vurgu yaptı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu