GündemHayatKültür SanatManşet

BODRUM ESNAFLARI FOTOĞRAF SERGİSİ

bodrum esnaflari sergisi (8)Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışma Grubu ve Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın işbirliğiyle düzenlenen “Geçmişten Günümüze Bodrum Esnafları Fotoğraf Sergisi” Oasis Alıveriş Kültür ve Eğlence Merkezi Sümbül Sokak’ta ziyarete açıldı.

Açılışa Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve eşi Hülya Kocadon, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Geçmiş Dönem Başkanı Mustafa Danacı, Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Kablı, Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışma Grubu Sözcüsü Nuran Yüksel ve grup üyeleri ile esnaf ve vatandaşlar katıldı. Sergide fotoğrafları bulunan bazı Bodrumlu esnaflar ile yakınları da sergiyi gezerek, geçmişe doğru nostaljik bir yolculuğa çıktı.

1930 yılından bu güne, Bodrum’da esnaflık yapmış vatandaşlardan toplam 160 fotoğrafın bulunduğu sergi, 07 – 18 Ocak 2016 tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Sergide bulunan fotoğrafları ilgiyle inceleyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, esnafın yaşamımız boyunca çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Baktığımız zaman Bodrum’un esnafı; yokluğun, nedensiz ölümlerin, kıtlığın olduğu o günün şartlarında esnaflık yaparak Bodrum’un bu günlere gelmesinde büyük emeği olan, kimisi rahmetli olan, kimisi de hala yaşayan bizim değerli büyüklerimizdir. Aynı zamanda da dikkat ettiyseniz hepsi Bodrum’un medeni yüzleridir. En büyük özellikleri de misafirperverlikleri ve hoş görülü olmalarıdır. İşte bu büyüklerimizin ektiği tohumlar, bu gün Bodrum’u bir dünya markası yapmıştır. Biz de onlardan devraldığımız bu Bodrum’u, hoş görümüzü ve misafirperverliğimizi içimizden eksik etmeyerek en iyi şekilde daha da ilerilere götürmeye devam ediyoruz ama gerçek tohumu ekenler ise bu insanlardır. Turizmde de perdenin arkasında olan hep esnafımızdır. İşte bakın burada terzilerimiz var, tenekecilerimiz var. O zamanlarda böyle oteller yoktu; pansiyonculuk vardı, campingler vardı. Oranın bütün bu tesisatlarını, elektrik işini, mutfağını yapan hep işte bu arkadaşlardır. Bu günlere de onların sayesinde geldik.”

Başkan Mehmet Kocadon, daha sonra 40 yılı aşkın bir süredir Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın başkanlığını yapmış geçmiş dönem başkanı Mustafa Danacı ile de bir araya gelerek sohbet etti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu