Kültür SanatManşet

Perdeler “Yalancı Aranıyor” ile Açılıyor

Birde Konuk Oyun Var

 

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT), 14 Ekim 2022 Cuma akşamı, “Yalancı Aranıyor” oyunu ile 2022-2023 tiyatro sezonunu açıyor.

14 Ekim Cuma akşamı saat 20.00’de Nurol Kültür Merkezi BBŞT Sahnesi’nde oynanacak olan Dimirti Psathas’ın yazdığı “Yalancı Aranıyor” politik komedi oyununun yönetmeni sinema ve dizi oyuncusu olan ve Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun usta oyuncularından Erdal Cindoruk.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun sezonu açması ile ilgili olarak “Tiyatro var olduğundan bu yana her zaman, söylenemeyenleri gerek mesajlar vererek gerek açık ve net söylemler ile seyircisinin gözünün içine bakarak söylemiş, oyunculukları ile dile getirmiştir. Yer yer güldürerek, yer yer ağlatarak, önemlisi de düşündürerek ufkumuzu açmıştır. Bizim tiyatromuz da kurulduğundan bu yana Bodrum’a nitelikli oyunları, oyunculukları ile değer katmıştır. Her hafta ücretsiz çocuk oyunları ile hayatında ilk kez tiyatroya giden onlarca çocuğumuzun ufkunu açmıştır. Şehir tiyatromuzun yeni sezonda da başarılarının devam edeceğine inancım tamdır.” diyerek, tüm Bodrumlulara BBŞT’nin oyunlarını izlemeye davet etti.

BBŞT Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu özetleyerek çağrı yaparken “Bodrum Şehir Tiyatrosu, sanatın inatçı tavrından vazgeçmeyerek, Yunanlı yazarın kaleme aldığı politik komedi oyunu ile sezona ‘merhaba’ diyor. Bizi hiç yalnız bırakmayan çağdaş Bodrum seyircisine çağrımızdır, gelin ‘Yalancıyı’ birlikte arayalım.” şeklinde konuştu.

BBŞT Müdürü Rezzan Şebin, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da her cuma bir oyun geleneğinin süreceğini belirterek herkesin tiyatro ile buluşması için bilet fiyatlarının da değişmediğinin altını çizdi. Oyunlarıyla ilgili bilgiler veren Şebin, “İlk oyunumuz Yalancı Aranıyor’dan sonra Uçurtmanın Kuyruğu, Kocasını Pişiren Kadın ve çocuk oyunumuz Orman Şövalyeleri oyunlarımız seyircimizle buluşacak. Tüm oyunlarımız Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi Nurol Kültür Merkezi’nde olacak.” dedi.

Yönetmen Cindoruk, “Yalancı Aranıyor adlı vodvil tarzı oyun (komedi) Türkiye gerçeklerine oldukça yakın konuları işlemektedir. Yani bizim bu oyunu oynamayı tercih etmemizin birinci sebebi budur. Oyun üzerinde yaptığımız adaptasyon çalışmaları sonucu ortaya suya sabuna dokunan siyasi mesajları olan bir komedi çıktı. Oyunumuz kahkaha garantilidir” diye konuştu.

Dekoru, kostümü ve müzikleri ile yeni sezona damgasını vuracak oyunun konusu ise şöyle:

Bir milletvekili kariyerindeki çok önemli bir eksikliği fark eder: Yalan söyleyememek. Bu sebeple seçimden önce vaat ettiği şeyleri bekleyen seçmenleri onu sıkıştırmaktadır. O da bu eksikliği seçmenleri oyalayacak, onların gönlünü hoş tutacak özel bir danışman bularak gidermek ister. Kısa sürede hem seçmenlerin gönlünü alan hem de milletvekilinin hayatını değiştiren Yalancı’nın yalanları bir süre sonra ev halkının tepkisini çekmeye başlar ve işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Günümüz politik yalanlarına da göndermeler yapan oyunda kimin yalancı kimi dürüst olduğunu çözmek çok zor!

BBŞT oyunlarının aylık programları Bodrum Belediyesi web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilirken Nurol Kültür Merkezi’nden basılı programlara ulaşılabilir.

Konuk Oyun, “Gitgel Dolap” BBŞT Sahnesinde

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi’ne, 08 Ekim Cumartesi Akşamı Saat 20.00’de, “Art Niyet Tiyatro Topluluğu”nun “Gitgel Dolap” oyunu konuk oluyor. Biletler Nurol Kültür Merkezi Gişesive Biletix’ten temin edilebilir.
1980’lerde Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda (BÜO) birlikte tiyatro yapan bir grup oyuncu, Nisan 2019’da, yaklaşık 30 yıl sonra, tekrar bir araya geldi ve birlikte yeni bir tiyatro kurdu: Art Niyet!
Bu topluluk ismi, genelde sanat eserinin yüzeydeki görüntüsüyle ardındaki anlam ve çağrışım katmanları ilişkisini iyi ifade eden bir terim olduğu için seçildi.
Misyonunu modern tiyatronun klasikleşmiş eserlerini günümüz seyircisine ulaştırmak olarak benimseyen topluluğun ilk projesi absürt tiyatronun kült eseri olan EugeneIonesco’nun Kel Şarkıcı’sı idi.
Tiyatroda dekor, ışık, aksesuar gibi her bir beden de ayrı bir enstrüman. Yaş da bu enstrümanları birbirinden farklılaştıran önemli niteliklerden biri. 30 yıl aradan sonra yine aynı sahneyi paylaşan ekibin, seyircinin şaşıracağı enteresan bir enerjisi, çocuksu bir olgunluğu var.
Topluluk aktif olarak sahnede yer almak isteyen 9 kişinin inisiyatifiyle kurulmasına rağmen 1980’lerde BÜO’da tiyatro yapan 60 kişilik bir ekip tarafından destekleniyor.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu