Kültür SanatManşet

Bodrum Art Fair Basın Toplantısı Yapıldı

Başkan Aras, “Bodrum, sanatta öncü bir rol üstlenmeye başlamıştır”

 

Bu sene ikincisi yapılacak olan “Sanat Fuarı BAF” basın toplantısı Bodrum Belediyesi Trafo Kafe’de gerçekleştirildi.

Bodrum Belediyesi ve DEMOS Fuarcılık iş birliği ile düzenlenen Bodrum Art Fair (BAF) Basın Toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, DEMOS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan, Fuar Danışmanı Zeynep Göztepe, Sanatçı Tamer Şahinoğlu ve basın mensupları katıldı.

Herodot Kültür Merkezi’nde 28 Haziran’da açılışı yapılacak olan sanat fuarı ile ilgili ayrıntılı bilgiler veren Genel Müdür Hüseyin Aslan, “Bodrum, dünyanın çok önemli bir turizm destinasyonu. Bunu sanatla renklendirip sezonu daha da uzatmayı amaçlıyoruz. Başta Bodrum Belediyemiz olmak üzere katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim. Bu yıl yaklaşık 50’ye yakın sanatçı var fuarımızda. 40 civarında da galerimiz var. Bodrumlu sanatseverler 6 gün boyunca çok renkli, büyüleyici bir fuar yaşayacaklar. Herodot’un yanı sıra diğer mekanlarda da heykel sergilerimiz olacak. Bu alanlarda 300’e yakın heykel sergilenecek. Sanatın birleştirici gücünü Bodrum’da hissedeceğiz. Tüm sanatseverlere hayırlı olsun.” dedi.

İki gündür devam eden yangınlarla ilgili konuşmasına başlayan Başkan Ahmet Aras, vatandaşların bölgemizde dikkatli ve hassas olmasını beklediklerini ifade ederek yangınlarda mücadele eden herkese şükranlarını sundu.

“Sanat insanın ruhunu inceltir”

Doğanın var oluşu gibi sanat eserlerini yaratan sanatçılara saygıyla baktıklarını söyleyen Başkan Aras, “Sanatçılar toplumun şekillendirilmesinde çok önemli yer tutar. Sanat ise insanın ruhunu inceltir. Onunla uğraşan kimsenin adı kötü bir şeyle anılamaz. Sanatın olduğu kentlerde çok güzel ortamlar oluşmaktadır. Bodrum’u sanatla bezerken bu prensiple hareket ediyoruz. Bodrum’un her köşesinden sanat fışkırmalıdır. O zaman bu söylediklerimiz anlam kazanacaktır. Geçtiğimiz yıl başlayan sanat fuarları Demos Fuarcılık’ın Bodrum’a verdiği değeri de göstermektedir. Bu çalışmalar sürecektir. Bu sene çok daha fazla katılımla ve daha organize bir şekilde çalışıyoruz. Aynı zamanda ana fuar mekânı olan Herodot’un da dışına çıkıp Swiss Otel, Bodrum Kalemiz, Oasis, Milta Marina gibi Bodrum’un önemli mekanlarında da sanat sergileri olacak.” dedi.

“Bodrum’da sanatı daha da geliştirmek istiyoruz.”

Bodrum’un önemli bir sanat kenti olduğunun altını çizen Başkan Aras, “Bu kentte Herodot gibi çok önemli insanlar, sanatçılar yetişmiştir. Bodrum, 3500 yıllık tarihi boyunca önemli bir sanat merkezi olmuştur. Bu nedenle zaten bir sanat kenti olan Bodrum’da sanatı daha da geliştirmek istiyoruz. Çünkü sanat estetik demektir. Bodrum’da da bu estetik mevcuttur. Bodrum Belediye Başkanı olarak sanatla insanı buluşturacak bu etkinlikleri desteklemeye devam edeceğim. Tüm Bodrumluları, sanatseverleri bu sanat fuarlarına davet ediyorum. Bu çalışma için gayret eden Demos Fuarcılık’a, belediye personelime, bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Bodrum Art Project Sanat Bölümü

Bodrum Art Project hakkında da bilgilendirmeler yapan Başkan Ahmet Aras, şunları söyledi:

“Sanat fuarında Bodrum Belediyesi’nin de bir standı olacağını buradan duyurmak istiyorum. Bu stantta daha önce İstanbul’da da katıldığımız fuarda yer alan sanatçılarımızdan Devrim Erbil Hocamız, Ahmet Oran, Hanifi Yeter, Nezihi Çavuşoğlu, Bahadır Baruter eserleriyle yer alacaklar. Biz de Bodrum Belediyesi olarak Bodrum Art Project adında kendi sanat bölümümüzü oluşturmuş durumdayız. Galerilerimizde de yine Bodrum’un değişik mekanlarında da sanata ve sanatçıya destek vermeye her zaman devam edeceğiz.”

“Bodrum, sanatta öncü bir rol üstlenmeye başlamıştır”

Sanatçı Tamer Şahinoğlu ise fuarı düzenleyen Demos Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanına, Bodrum Belediyesi’ne ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a tüm sanatçılar adına teşekkür ederek, “Belediye Başkanı olarak, Bodrum olarak bize sürekli sanat yapma imkanını olabildiğince açan, bu konularda her türlü destekleyen başkanımıza ayrıca teşekkür ediyoruz. Bodrum binlerce yıldan beri kıymetli bir coğrafyada bulunmasından dolayı zaten göz bebeğidir, zaten son yıllarda turizmin artan markalaşma değerini almıştır. Bu anlamda sanat ve benzeri her türlü etkinlik ve organizasyonlarda da öncü bir rol üstlenmeye başlamıştır. Büyük metropollerden kaçan bizlere güzel bir çalışma ortamı yaratıyorsunuz. Bir taraftan da fuarlar, sanat etkinlikleriyle bizleri besliyorsunuz. Bundan da çok faydalanıyoruz. Bizim de ürettiğimiz şeyleri sanat dostlarına sunmamız için ortam oluşturuyorsunuz ve bunu çok gönüllü yapıyorsunuz. Bundan dolayı da ayrıca teşekkür ederim.” dedi.

Fuar Danışmanı Zeynep Göztepe, Bodrum Belediyesi, Bodrum Deniz Müzesi, BODER, BOTAV, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi destekleriyle gerçekleştirilen Bodrum Sanat Fuarı’nda Sanatçı Olga Belka’nın şu anda deniz altında resim tekniğini kullanarak eser yarattığının ve Herodot’ta bu eserin sergileneceğinin bilgisini verdi. Ayrıca iklimi sanatla birleştireceklerini ve bu nedenle 1 Temmuz’da Daha İyi Bir Gelecek İçin İklim Değişikliği (Help Zone) Semineri düzenleneceğini de belirtti.

BAF’ın Bodrum Herodot Kültür Merkezi’nde 28 Haziran 2022 saat 18.00’de açılışı yapılacak.

Bodrum Sanat Fuarı ile ilgili detaylı bilgi için linki tıklayınız.
https://www.iaafistanbul.com/iaaf-bodrum/

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu