ÇevreManşet

RES’ler Zora Girdi

Yeni Lisans da İşe Yaramadı

 

Geriş Mahallesi’nde yapılmaya çalışılan rüzgar enerji santrali (RES) için verilen yeni üretim lisansına ilişkin yürütme durdurma kararını verildiği öğrenildi.

Geriş tepelerinde kurulduğu günden bu yana tartışmalar neden olan RES’lerin üretim lisansı geçen Ekim ayında iptal edilmişti. T.C. Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda “Ön lisans sürecine ilişkin yükümlülükler olan imar planlarının onaylanması ve üretim sahasıyla ilgili kamulaştırma kararının tamamlanması konularının mahkeme kararlarıyla iptal edildiği, dolayısıyla tamamlanamadığı için lisansın iptaline karar verilmiştir” denilmişti.

Bu lisans iptalinin ardından RES’lere verilen yeni üretim lisansına da çevrecilerden itiraz geldi. Çevreciler Ankara 5. İdare Mahkemesi’ne; şirket adına düzenlenen 09.12.2021 tarih ve EÜ/10605-35/05094 sayılı üretim lisansının; hukuka aykırı olduğu, söz konusu RES projesi nedeniyle yaşam ve mülkiyet haklarının ihlal edildiği, doğal, tarihi, kentsel ve turistlik dokuya olumsuz etkilerinin olacağı, manyetik ve gürültü kirliliğine, peyzaj ve siluet etkisinin bozulacağı gibi nedenlerle lisans iptali ve yürütmeyi durdurma davası açtı.

Ankara 5. İdare Mahkemesi, verdiği kararda “hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği gerekçesiyle” lisans için yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

 

Kaynak: kenttv.net

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu