ManşetSporTurizm

Dört Mevsim Spor

Muğla’da Spor Turizmi

 

Muğla’da Dört Mevsim Spor, Dört Mevsim Turizm temasıyla Muğla Valiliğinin himayesinde, Güney Eğe Kalkınma Ajansı, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iş birliğinde “Muğla Spor Turizmi Çalıştayı” düzenlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde düzenlenen Çalıştaya; Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Vali Yardımcısı Murat Kahraman, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Kavaklıdere Kaymakamı Oray Güven, Köyceğiz Kaymakamı Mustafa Maslak, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, MSKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Saygın, MSKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Gürel Göksel, MSKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Göral, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Burak Mülayim, Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Muğla’da spor turizmi konusundaki ilgili kamu, kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, Ticaret ve Sanayi Odaları ile turizm alanında faaliyet gösteren STK’ların temsilcileri ve turizm işletmelerinin yetkilileri katıldı.

Çalıştayın Muğla’da spor turizminin mevcut durumu ortaya konarak önümüzdeki dönemde yapılması planlanan spor turizmi envanterinin çıkarılması, bölgesel bazda spor turizminin sınıflandırılması ve spor turizmi haritasının oluşturulması çalışmalarına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Muğla Spor Turizmi Çalıştayı, dağcılıktan yamaç paraşütüne, raftingden kite sörf ve yelkenciliğe, su altı dalışından bisiklet ve trekkinge kadar birçok aktivitede dört mevsim zengin olanaklar sunan Muğla’nın Spor Turizmindeki gelecek perspektifine ışık tutacak. Su sporları, macera sporları, geleneksel sporlar, bisiklet, hokey ve kort tenisi vb. diğer sporlar her bir konu başlığında ele alınarak, Muğla’da spor turizminin geleceğine yön verecek yol haritası çizilecek.

Son yıllarda alternatif turizm faaliyetlerinde hızlı bir artış olduğundan bahseden Muğla Valisi Orhan Tavlı, “İlimiz alternatif turizm açısından eşsiz değerlere ve avantajlı bir konuma sahip olup, ülkemizde turizm çeşitliliğinde birinci sırada yer almaktadır. İlimiz birçok alternatif turizm türünün yapılabildiği uygun bir coğrafyaya sahip olmakla birlikte spor turizmi için de muhteşem imkân ve olanaklar sunmaktadır.” Dedi.

Vali Orhan Tavlı, Muğla’nın turizm sektöründeki başarısı ve bu başarının ülkemiz beklentilerini karşılaması konusunda turizme hayat veren destinasyonların koruma kullanma dengesi içinde harekete geçirilmesi Muğla’nın turizmde marka kent olarak turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için alt ve üst yapı yatırımlarının devreye sokulduğunu ifade etti.

Vali Orhan Tavlı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Muğla’mız coğrafi yapısı ve iklim özellikleri bakımından spor turizmi potansiyeli çok yüksektir. Dört mevsimin aynı anda yaşandığı ilimiz, 324 spor parkur alanıyla yaz ve kış aylarında pek çok sportif faaliyetin yapılmasına son derece uygun şartlara sahip nadir bölgelerden biridir. Muğla’mızda deniz, dağ, orman, su altı zenginlikleri, göl, nehir, kanyon, mağara gibi her türlü çeşitlilik ve iklimsel uygunluk da mevcut durumdadır.

Son yıllarda ilimiz Dünya Ralli Şampiyonası, Dünya Kiteboard Şampiyonası, Uluslararası Aquamasters Yüzme Şampiyonası, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, ölüdeniz hava oyunları, Optimist Dünya Şampiyonası gibi büyük ve prestijli pek çok spor organizasyonuna ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca yelken ve yat yarışları, kano, rafting, koşu, motokros, su altı dalış gibi branşlarda onlarca şampiyona ve faaliyette ilimizde gerçekleştirilmektedir.

Daha çok branşta uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmak, ilimizin potansiyelini ortaya çıkarmak ve ilimizin markalaşmasını sağlamak amacıyla; tüm kamu kurumları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörle iş birliği içinde çalışmalar yürütüyoruz.

Neredeyse yılın tamamında düzenlenen spor organizasyonlarıyla hem turizm sezonu uzamakta hem de ilimizin tanıtımına ve ekonomisine de önemli katkı sağlanmaktadır. Bu nedenle spor turizmi ilimiz için oldukça önemlidir. İlimizin sahip olduğu coğrafi ve iklim şartlarını en iyi şekilde değerlendirecek ve sürdürülebilirliğini sağlayacak yeni yatırım ve projelerle hedefimiz spor turizminde Muğla’mızı cazibe merkezi haline getirmek. “

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan gerçekleştirdiği konuşmada, “Çağlar öncesinden günümüze tabiat güzellikleri ve zengin kültür çeşitliliğiyle çok özel bir konumda olduğunu, Muğla’nın bu değerlerini koruma kullanma dengesini gözeterek kültür ve turizm faaliyeti gerçekleştirmeye çalışıldığını söyledi. “Yöresel kültürümüzün, doğal güzelliklerimizin hatta üretim faaliyetlerimizin her biri ayrı ayrı turizm değeri taşıyor. Muğla hazır müşterisi, kaliteli ziyaretçi profiliyle zengin alternatif turizm imkanlarına sahip olup en önemli alternatif turizm çeşidi spor turizmidir.  Spor turizminde sporu yapan icra eden insanlar kadar bu etkinlikleri izleyen, takip eden çok sayıda ulusal ve uluslararası ziyaretçiyi de bölgeye çekmektedir. Spor turizminin haber değeri, sosyal medya ve görsel değeri de oldukça yüksek. Bu anlamda bölgeye ve destinasyona tanıtım katkısı da inanılmaz değerli. Bu katkı yalnızca büyük organizasyonlarda değil, küçük gruplar veya bireysel olarak yapılan bisiklet, trekking gibi faaliyetlerde de kendini göstermekte. İşte bugün burada çok değerli turizm paydaşlarımız ve akademisyenlerimizle Muğla’da Spor Turizmini tartışacağız. 12 ay turizm için kilit öneme sahip spor turizmi konusunda sahip olduğumuz potansiyeli en iyi şekilde nasıl harekete geçirebiliriz, atılacak adımlar neler olacak, proje fikirleri nelerdir. Çalıştaydan çıkacak bu sonuçlar hem turizm paydaşlarına hem de Ajansımız çalışmalarına yön verecektir” dedi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan konuşmasının devamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten GEKA’nın turizm ve tanıtım alanındaki çalışmalarına değindi. “Turizm alanında bugünkü çalıştayımıza benzer faaliyetlerin yanında çeşitli teknik ve mali desteklerle, tanıtım faaliyetleri ile bu konuda katkılarımız devam etmektedir. Proje ve faaliyetlerimizi geliştirmek, bölge kalkınmamıza hız verecek fikir ve girişimlerinizi bizimle paylaşmanızı bekleriz.” dedi.

Doğası, Tarihi, Kültürü, Coğrafi yapısı ile yer yüzü cenneti Muğla’nın 12 ay boyunca her türlü sporun yapılmasına imkan sağladığını belirten Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, Muğla’da ilk üç ayda 277 spor organizasyonu düzenlendiğini bu faaliyetlere yaklaşık 15 bin sporcunun katıldığını söyledi.

Turizmde marka kent olan ilimizin spor organizasyonlarında da marka kent olmasının hedeflendiğini belirten İlman son üç yıl içerisinde bakanlığın 370 milyon lira yatırım yaptığını, tesislerin sayısını kalitesini ve çeşitliliğini artırmak için çalışmalara devam edildiğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl konuşmasında Turizmi dört mevsime yaymak için Kültür Turizmi, Spor Turizmi, Sağlık Turizmi, Eko ve Agro Turizm konularında Sayın Valimizin himayelerinde ayrı ayrı çalışmaların devam ettiğini belirterek Coğrafi özellikleri, iklim yapısı ve doğal habitatıyla İlimiz alternatif turizmin etkin olarak uygulanabileceği imkanlara sahiptir. Bu nedenle alternatif turizm alt başlığında yer alan spor turizmi dört mevsim turizm hedefinde öncelikli sıradadır” diye konuştu.

Spor turizmi çalıştayına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek Üniversite olarak çok değerli hocalarımızla öğrencilerimizle spor turizminin geliştirilmesi çalışmalarının tamamına katkı vermeye hazırız Çalıştayın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu