ÇevreGündemManşet

Bodrum İYİ Parti’den Ağaç Kesimi ve Zeytinlik Kararlarına Tepki

Kanber: "Mazı’daki Ağaç Kıyımı Derhal Durdurulsun!"

 

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, MAzı bölgesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar ve geçtiğimiz gün zeytinlik alanları ile ilgili karar hakkında basın açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz yaz, binlerce ağacımızı orman yangınına kurban verdiğimiz Bodrum Mazı Mahallesinde, üç aydan bu yana ağaç katliamı yaşanıyor!

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yanan alanlarda üç ay önce başlatılan sözde ‘temizlik’ çalışmasında, yangınlardan kurtulan yüzlerce sağlam ağaç kesilerek keresteye dönüştürülüyor!

Mazı ve Gökbel köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın yaptığı tüm itirazlara rağmen kesim işlemi halen devam etmektedir. Vatandaşlarımız, ağaçları kurtarmak için ilgili tüm mercilere dilekçe vermiş ancak bir sonuç alamamıştır. Sadece ‘orman’ vasfı olan yerlerde değil, bazı vatandaşlarımızın mülkiyetindeki arazilerde de sağlam çam ağaçlarının kesildiği ortaya çıkmıştır.

Orman İdaresi, ilk önce bölgede sadece ‘yanan’ ağaçların kesildiğini bildirmiş, daha sonra “sağlam ağaçların yanlışlıkla kesilmiş olabileceği” savunmasını yapmıştır. 10 Şubat 2022 tarihli bir şikayet dilekçesine cevap olarak da “Çamları böcek sardığı için kesim yapıldığı” gerekçe gösterilmiştir. Ancak bununla ilgili ne bir tetkik ne de bir analiz yapılmıştır! Şayet böyle bir rapor varsa, derhal açıklanmasını ve kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz.

Yapılan bu uygulama, açıkça devlet malına zarar verme suçunu teşkil etmektedir. Bunun adı vicdansızlıktır, toprağa ve vatana ihanettir!

Nitekim, Mazı’da kamu eliyle yapılan ağaç katliamı nedeniyle bölgede taşkınlar ve toprak kaymaları  yaşanmaya başladı. Kıymetli toprağımız, elimizden kayıp gidiyor! Kesim işleminin bir an önce durdurulmasını bekliyoruz.

2021 yılının Temmuz ayında yaşanan yangından kurtulan bir avuç yeşil ağacın da kamu eliyle hunharca katledilmesine asla sessiz kalmayacağız. Bodrum halkı, o yangınlarda bir ağaç daha yanmasın diye canını dişine takarak mücadele etti. Aradan bir yıl bile geçmemişken, yangından kurtarabildiğimiz o ağaçların yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

Ormanların korunması ve yönetiminde yerel halk söz sahibidir. Köylünün izni, onayı olmadan, tek bir ağaca bile dokunamazsınız.

Niyetiniz nedir? Yapılan bu ağaç katliamı, Mazı’yı yenilenebilir enerji alanına dönüştürme planının bir parçası mı? Vatandaşların tapusuna şerh koyduğunuz gibi, şimdi de ‘devlet ormanı’ niteliğindeki bölgeleri enerji yatırımlarına mı açmayı planlıyorsunuz?

Cevap bekliyoruz! Bu konu ile ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz! Elinizi vicdanınıza koyun ve bu duruma bir an önce müdahale edin!

Ağaç kesiminin derhal durdurulmasını talep ediyoruz.

Mazı’yı size kurban vermeyeceğiz!

KADİM ZEYTİN AĞAÇLARIMIZ İÇİN DE DİRENECEĞİZ

İktidar partisinin, doğaya ait olan hiçbir şeye değer vermediği icraatlarıyla tescillenmeye devam etmektedir! Türkiye’nin tarım toprakları, orman alanları, maden ve enerji şirketlerine teslim edilmektedir. Kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi; dün Resmi Gazete’de yayınlanan baskın bir yönetmelikle, ülkemizdeki tüm zeytinlikler ‘kamu yararı’ adı altında madencilere peşkeş çekilmiştir. Yapılan bu değişiklik, Anayasa’nın, tarım arazilerinin, çevrenin, tabiat varlıklarının ve ormanların korunması ile ilgili amir hükümlerine tamamen aykırıdır. Ülkemizin tarım alanlarını maden faaliyetlerine açmak amacıyla yapıldığı anlaşılan bu düzenlemenin bir an önce geri çekilmesini istiyoruz.

Zeytin ağaçları, Ege köylüsünün geçim kaynağıdır. Bir zeytin ağacının büyümesi yıllar almaktadır. Yok edilen zeytinliklerin kısa sürede yerine getirilmesi mümkün değildir. Milletin geçimini, ekmeğini, menfaatini hiçe sayan rant hedefli her girişimin karşısında biz varız, bunu unutmayın! Köylünün toprağını, ormanını, ağacını rahat bırakın!

Zeytin ağaçlarına yapılan bu son saldırı girişimini şiddetle kınıyor ve Bodrum Yarımadası’ndaki her bir ağacı tek tek savunacağımızın sözünü veriyoruz.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu