GündemManşetSağlık

BODRUMLULARDAN BODRUM’A GELMEYİN ÇAĞRISI!

Dünya genelinde 500 bin vakanın üzerine çıkarak büyük tedirginlik yaratan, bir çok ülkede önü kesilemeyerek 24 binin üzerinde ölüme neden olan koronavirüs nedeniyle Bodrumlular da tedirginliklerini sosyal ağlar üzerinden dile getiriyor.

Koronavirüs nedeniyle okullara verilen aranın uzatılmasının bir tatil olmadığını belirten Bodrumlular, herkesin bulunduğu şehirlerde kalarak açıklanan tedbirlere uymasını istiyor. Bodrum’da, İstanbul’dan gelen 91 yaşındaki bir vatandaşın koronavirüsten ölmesinin ardından endişeleri iyice artan Bodrumlular sosyal ağlar üzerinden yaptıkları paylaşımlarla Bodrum’a gelmeyin çağrısında bulunuyor.

Bir çok kişi tarafından paylaşılan o metin şu şekilde;

‘Uzayan okul tatili (aslında korunma kapatması) nedeniyle Bodrum’a gelmek isteyenleri Bodrum’da yaşayan biri olarak bilgilendirmek istiyorum.
Bodrum’da 2 si özel 1 i devlet olmak üzere 3 hastane bulunmaktadır.

Bunların;
Bodrum Devlet Hastanesi 77 yatak + 7 yoğun bakım
Acıbadem Hastanesi 104 yatak + 10 yoğun bakım
Özel Amerikan Hastanesi 53 yatak + 8 yoğun bakım
olmak üzere 234 yatak +25 yoğun bakım kapasitesine sahiptir.

Bodrum’da Covid19 nedeniyle ölümler başlamıştır. Yerleşik nüfusun % 60 ı 65 yaş üstü olup büyük risk altındadır. Eğer virüse yakalanırsanız herhangi bir hastanede kendinize bakım sağlamanız mümkün değildir.

Ayrıca hastane ve doktorların yeterli sayıda olmaması nedeniyle Covid19 şüphesi dışında herhangi bir rahatsızlık şikayeti tanımlanamamaktadır. Örneğin Apandistiniz patlasa tanı konamaz ölürsünüz, mide kanaması geçirseniz tanı konamaz ölürsünüz. Kanseriniz için erken tanı mümkün değil.Astıma tedaviyi bırakın rapor verecek doktor yok.

Şu ana kadar Bodrum’da Covid19’dan ölenlerin tamamı Bodrum dışından, özellikle İstanbul’dan gelenler.

Bodrum’un kayıtlı nüfusu 175.435. Kayıtlı olmayanlarla birlikte 250.000 civarı. Virüsü kapma oranlarına bakarsak ilk etapta yaklaşık olarak %8 olacak. Bu da 2.000 kişi demek. Hastanelerinin toplam yatak kapasitesi 259 olan ve bize bile yer olmayan bir kasabada sizlere de yer olmadığını lütfen anlayın.

BAŞKA NASIL ANLATAYIM !!!
GELMEYİN ÖLÜRSÜNÜZ !!!’

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu