Manşet

BAŞKAN ARAS: “HALKIN VE KAMUNUN PARASINI KİMSEYE ÇARÇUR ETTİRMEYİZ”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği muhtarlar toplantısında, ülke gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bodrum’da korona virüsü salgınına ilişkin önlemleri anlatan Başkan Aras, Türkiye’nin içinde bulunduğu tablonun iç açıcı olmadığını belirterek, “Bu sene Bodrum, turizmden çok güzel kazanacak, turizmcilerimiz borçlarını ödeyecek derken, bir virüs olayı ile her şey değişti, tüm ekonomik göstergeler alt üst oldu” dedi.  Bu zor dönemde esnafa destek olmak için bazı düzenlemelere gidebileceklerini söyleyen Başkan Aras, buna paralel olarak bir takım tasarruf tedbirlerini de uygulamaya koyacaklarını kaydetti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği muhtarlar toplantısı Bodrum Ticaret Odası toplantı salonunda yapıldı. Bodrum’daki mahalle muhtarlarının sorunlarının ve önerilerinin dinlendiği toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Emel Çakaloğlu, Önder Batmaz, Tayfun Yılmaz, Belediyenin birim amirleri ve Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Cemil Gündüz ile ilçedeki muhtarlar katıldı.

Türkiye’yi de etkisi altına alan korona virüsü konusundaki tedbirleri anlatan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ülke gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Çok zor günlerden geçiyoruz” diyen Aras, şunları kaydetti:

“Bizim kuşağımız, ihtilallerden savaşlara kadar pek çok şeyle karşılaştı, korkunç bir teknolojik değişim yaşadı. Tarım toplumundan bilgi çağına hızlı bir geçiş yaptı. Hızla değişen dünyaya çocuklarımız uyum sağlasa da bizler bu konuda zorlanıyoruz. Eskiden savaşların belli sebepleri vardı ama artık düşmanın kim olduğu ya da amacı belli değil. Ülkeler artık birbirleriyle savaşmıyorlar, ama para ve silah yardımı yaptıkları örgütler vasıtasıyla maşa gibi kullanarak savaş yapıyorlar. Arada da bizim gibi hala onurunu, gururunu koruyan, kendi milli varlığıyla övünen bizim gibi ülkelerde de çocuklarımız, gençlerimiz hayatını kaybediyor, şehit oluyor. Oralarda ne amaçla durduğumuz net değil. Tabii ki sınırlarımızı koruyoruz. Ama hiçbirimiz ülkemizin son dönemde geldiği günlere bir anlam veremiyoruz. Mülteciler, terörizm ve pek çok olay derken bir taraftan da mücadele ettiğimiz konulara yenileri ekleniyor. Çok zor dönemlerden geçiyoruz. Korona virüsü, bütün dünyayı tehdit ediyor. Filmlere konu olan olay gerçeğe dönüştü ve tüm dünyayı tehdit ediyor. Neyin nereden geldiğini bilmek, anlamlandırmak çok zorlaştı.”

Ekonomik göstergelerin alt üst olduğunu söyleyen Başkan Aras, “Bu sene Bodrum, turizmden çok güzel kazanacak, esnafımız, otelcimiz borçlarını ödeyecek derken, şimdi de bir virüs olayı ile her şey değişti” diyerek şöyle devam etti:

“Tam bir bilinmezlik içerisindeyiz. Turizme dair çok güzel sinyaller alıyorduk. Katıldığımız tüm fuarlarda Bodrum’a büyük bir ilgi vardı. Bodrum’a direkt uçuşlar konmuştu. Ancak sağlık konusu her şeyin önüne geçti. Şu anda bütün ülkede bir moralsizlik var. Böyle bir ortamda yaşıyoruz. Ama tabii ki bu bizim bir şeylerden vazgeçmemiz anlamına gelmez.”

Bodrum Belediyesi’nin korona tehdidine karşı aldığı önlemleri anlatan Belediye Başkanı Ahmet Aras, 16 Mart tarihi itibariyle okulların tatil edildiğini ve etkinliklerin iptal edildiğini hatırlatarak “Daha önce açıklanmış olan Acı Ot Festivali devam ediyor. Ancak biz kapalı alanlardaki tüm etkinliklerimizi iptal ettik. Risk gerçekten büyük ama önlemlerimizi alıyoruz. Bireysel olarak da tedbirli olmamız gerekiyor. Örneğin toplum önündeki insanların tokalaşmayı tamamen bırakması gerekiyor. Ben bunu başlattım” diye konuştu.

ARAS: BELEDİYE MÜLKLERİ İSTİSMAR KONUSU OLMAYACAK

Ekonomik göstergelerin bu şekilde devam etmesi durumunda Belediye olarak esnafı rahatlatacak bazı tedbirlere başvurabileceklerini kaydeden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Belediyeler, gelirlerimizi vatandaşımızın ödediği vergilerden, işgaliyelerden ya da mülk kiralarından elde ediyor. Ama ekonomik durum bu şekilde devam ederse, kimden para isteyebiliriz, kimi zorlayabiliriz? O yüzden kendi yağımızda kavrulacağız. Belediyede tasarruf tedbirlerini almak niyetindeyim. Ama en azından asgari düzeyde yapmamız gereken faaliyetleri yerine getirmemiz gerekiyor. Sezon öncesi inşallah yollarımızı yapacağız. Ödenek kalemimizde yer alan bazı projeleri ise ertelememiz gerekebilir” diye konuştu.

Son günlerde kamuoyunda çok konuşulan belediye mülklerine de değinen Başkan Aras, bu konuda kararlı olduklarını ifade ederek “Belediye mülkleri kamuya yani halka aittir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da haksızlığın karşısında duracağız. Bunun istismar edilmesine karşı mücadelemizi, hak ve hukuk çerçevesinde vermeye devam edeceğiz. Kira süresi biten tüm mülkler, belli bir program dahilinde ihaleye çıkacak. Adaletli bir şekilde esnafımıza kiralanacak.” ifadelerini kullandı.

Başkan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konu yıllardır kanayan bir yaraydı.  Belediyenin en iyi dükkanını kiralayıp, yıllardır kira bedelini ödemeyen, midye tezgahı gibi işgaliye veren esnaf, kim olursa olsun, hangi partiden olursa olsun fark etmez, Belediyenin sırtından geçiniyor, halkın parasını, kamu mülkünü kullanıyor demektir. Böyle bir vicdan var mı? Bu konu son dönemlerde çok konuşuluyor, biz susuyoruz. Belediye mülküne oturup yapı kayıt belgesi alıp, çıkaramadığımız insanlar var. Böyle bir sistem var mı? Haksızlığın karşısındayız, geri durmayacağız. Halkın ve kamunun parasını, mülkünü kimseye çarçur ettirmeyeceğiz. Belediyenin tüm mülklerini adım adım ihaleye çıkaracağı. Bu zor dönemde, hepsini yasal bir zemine oturtup, adaletli bir şekilde esnafımıza vereceğiz.”

Toplantıda daha sonra muhtarların sorunlarını dinleyen Başkan Aras, belediye birim müdürlerine sorunların çözülmesi için talimatlar verdi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu