REKLAM ALANI

Bodrum Time | Bodrum Güncel Haberleri

bilnet

2 YIL SÜRECEK AMELİYAT SERİSİ BAŞLADI..

bodrum time
2 YIL SÜRECEK AMELİYAT SERİSİ BAŞLADI..
951
17 Haziran 2019 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde eski erkek arkadaşı tarafından yüzüne asit atılarak hayata küstürülen 19 yaşındaki Berfin Özek, Bodrum’da ilk ameliyatına girdi. Sağlık Bakanlığı’nın girişimi ile yapılacak tedavinin 2 yıl süreceği bildirildi.

İskenderun’da eski sevgilisi tarafından asitli saldırıya uğrayan Berfin Özek, geçen hafta tedavi için Bodrum’a gelmişti. Berfin, bugüne kadar yaptığı oldukça başarılı operasyonlarla tanınan Türk, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf tarafından Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde ameliyata alındı. Ameliyatın yaklaşık 10 saat süreceği bildirildi.

Ameliyat öncesi Prof. Dr. Mehmet Mutaf, tedavi süreci ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Berfin konusunda toplumda oluşan duyarlılığa dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bence bir insanlık suçu sayılması gereken korkunç bir asit saldırısı neticesi büyük acılar yaşamış bir genç kız Berfin. Defalarca ameliyat olarak hastanede geçen uzun bir sürecin sonunda hayati tehlikeyi atlattıktan sonra aynaya baktığında kendi yüzünü tanıyamayan, görme yetisini neredeyse kaybetmiş, burun, dudaklar, göz kapakları yanaklar kısacası tüm yüzü tamamen yanmış 19 yaşında bir genç kızın ruh halini düşünün. Elbetteki tek dileğiniz eski yüzünüze yeniden kavuşmak, eski hayatınıza yeniden dönmek olurdu, değil mi? İşte, Berfin’in dileği de aynı ve bu nedenle, yani yüz yapımı ameliyatları için burada. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, medya kuruluşları, pek çok kurum ve kuruluş da Berfin’in bir parça olsa acısını hafifletmek üzere ellerinden geleni yaptı ve yapmaya devam ediyor. Berfin’in çevresinde bir iyilik halkası oluştu. Ben de bu halkanın bir parçasıyım.”

YENİ YÜZ NASIL YAPILACAK?

Berfin Özek’e yeni yüz yüzün nasıl yapılacağı ile ilgili de bilgiler aktaran Prof. Mutaf, “Berfin’i yeni yüzüne kavuşturmak için yapacağımız tedaviye dair ana başlıklar verecek olursam:

1.Bu bir yüz nakli değil; Nakilsiz yüz yapımı. Yani yeni yüz tamamen hastanın kendi dokularıyla yapılacak. Bu nedenle ameliyatlar sonrası doku reddi söz konusu değil ve ölümcül yan etkileri olan ilaç tedavileri de gerekmiyor.

2.Bu bir kök hücre tedavisi de değil; kaybolan dokuların kişinin kendi doku kaynakları kullanılarak yerine konulması işlemidir.

3.Eski yüzünü modellemiyoruz, güzelliğini geri verme iddiamız da yok, biz bu sürecin sonunda yüzde asit etkisi ile kaybedilmiş eksik bölümleri yeniden yapıp, kimyasal yanık sonucu oluşan nedbe dokusu ile büzülmüş, deforme olmuş yapıları düzelterek veya yenileyerek hastamıza, normal bir birey olarak hayatın içinde yer alabileceği yeni bir yüz görünümü kazandırmayı hedefliyoruz. Bazı izler elbette kalacaktır ama Berfin bu tedavinin sonunda herhangi bir sosyo psikolojik baskı yaşamadan hayatın her alanında aktif ve üretken bir birey olacaktır.

İLK AŞAMADA NELER YAPILACAK?

Biraz sonra uzun ve oldukça zahmetli bir ameliyata gireceğiz. Saatlerce sürecek bu ilk ameliyatta hedefimiz Berfin’in göz kapaklarını yeniden yapmak. Ayrıca birbirine yapışmış üst dudak burun tabanını ayırarak yeni bir üst dudak oluşturmak. Alt dudağı normalleştirmek. Ağız köşelerindeki büzülme ve kalın nedbe nedeniyle ağız açıklığı çok daralmış; öyleki ağzını yeterince açamıyor ve ayrıca rahat kapatamıyor da. Bu problemleri de bu seansta düzelteceğiz Allah’ın izniyle. Ayrıca 2. ameliyatta yüzdeki yanık derileri değiştirmede kullanmak üzere yeterli deriyi elde edebilmek için yanak, boyun ve üst göğüs bölgelerine koyacağımız doku genişletici (tissueexpander) denilen silikondan imal edilmiş özel aparatlar da bu seansta yerleştirilecek. Ameliyat sonrası 2 ay süresince bu doku genişletme işlemi devam edecek. Yeterli deri elde edildiğinde Berfin’i hemen 2. ameliyata alarak yüzdeki deri değişikliğini gerçekleştireceğiz.”

KADINA ŞİDDET ERKEK ÇOCUKLARININ DOĞRU YETİŞTİRİLMESİ İLE ÖNLENİR
Kadına yönelik şiddet konusuna da değinen Prof. Dr. Mehmet Mutaf, sözlerine şöyle devam etti:

“Berfin’in bütün tedavisi Sağlık Bakanlığımızın girişimi ile Acıbadem ve şahsım tarafından üstlenildi. Onun için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan emin olabilirsiniz. O bu travmayı atlatacak, hayatını geri alacak hayırlısıyla ama asit saldırıları ve kadına şiddet devam ediyor. Çocuklarımızı, özellikle de erkek çocuklarımızı eğitelim, onları kadının eşit ve tercihlerinde özgür bir birey olduğunu öğreterek yetiştirelim ki kadına şiddeti, töre cinayetlerini bir onur, gurur, haysiyet meselesi olarak değil tam tersi büyük bir onursuzluk, yüz kızartıcı bir ayıp ve bir insanlık suçu olarak görüp kınayan bir nesil gelsin artık. Lütfen bu konuda farkındalık oluşturmaya ve bu saldırılarda mağdur olmuş kadınlarımıza çocuklarımıza destek vermeye devam edelim.

ASİT VE BENZERİ KİMYASALLARIN SATIŞI DENETLENMELİ

Bu saldırıların önlenmesi için asit ve benzeri tahripkar kimyasalların satışı ile ciddi kurallar ve kontroller getirilmesi gerektiğini düşünüyorum ve bu konuda devletimizin gereken düzenlemeleri yapacağına inanıyorum.”

Türk, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şimdi neşter zamanı. Dediğim gibi uzun bir ameliyat olacak. Sizler dışarda hayatlarınıza devam ederken biz ekip olarak bu günü, akşamı ve muhtemelen gecenin bir kısmını Berfin için ameliyathanede geçireceğiz. Yıllardır bu tür ameliyatlar yapan bir cerrah olarak duaların çok şeyi değiştirdiğine; zor işimiz kolaylaştırdığına çok şahit olmuşumdur. Sizden ricam vaktiniz olursa şayet, Berfin kızımıza ve bizlere dualarınızla destek verin bugün.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. İmtiyaz Sahibi : Selda KIZIL Web Tasarım : UÇARSOFT

gaziantep escort