EğitimGündemManşetTeknoloji

MUĞLALI ÖĞRENCİLERE ‘DENEYAPTEKNOLOJİ ATÖLYELERİ’ MÜJDESİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Muğla’ya Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulacak.

Öğrenciler, robotik kodlama, havacılık uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi konularda çalışmalar yapabilecek. AK Parti Muğla Milletvekilleri Demir ve Gökcan, bilime ilgi duyan gençleri Deneyap Teknoloji Atölyelerine davet etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat Programı kapsamında Deneyap Teknoloji Atölyeleri kuracak.

Atölyelerde siber güvenlik, enerji teknolojileri, nanokteknoloji, yapay zeka, yazılım teknolojileri, tasarım üretim, robotik kodlama, havacılık ve uzay gibi alanlarda Bakanlıkça sağlanacak gereçlerle teorik ve uygulamalı eğitimlere katılabilecek.

İlk olarak 12 ilde açılması planlanan atölyelerden biri de Muğla’da olacak. Muğla’yla birlikte Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa ve Trabzon’da da atölyeler kurulacak. Ortaokul ve lise başlangıç seviyelerinde Muğlalı öğrencilere Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığınca 3 yıl süreyle ücretsiz eğitimler verilecek.

AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirme açısından atölyelerin Muğla için önemli bir şans olduğuna değindi. Atölyelerde bilim insanı yetiştirmeye dönül yenilikçi bir eğitim modelinin esas alınacağına vurgu yapan Demir ve Gökcan, “Ülkemizin milli kalkınma hamlelerine destek olmak, bilimde, teknolojide hak ettiği yeri alabilmesi için Bakanlığımızın programına Muğla da dahil edildi. Bu, ilimiz için son derece önemli bir gelişme. Öğrenmeye açık, bilim insanı olma hayalleri taşıyan öğrencilerimizi Deneyap Teknoloji Atölyelerimize davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.  

Atölyeler, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışmasıyla kurulacak.

Deneyap Türkiye’ye katılmak isteyen öğrenciler, iki aşamalı seçme sınavına girecek. Belirlenen 12 ilde, seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınav 17 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi tarafından, ilgili illerde yapılacak sınavın başvuru dönemi ise 14 Ocak’ta başladı. Başvurular, 3 Şubat’a kadar devam edecek. Sınav başvuruları da yine ücretsiz olacak. Deneyap Türkiye’nin bir parçası olmak isteyen gençler, proje ile ilgili daha detaylı bilgi almak için deneyapturkiye.org internet adresini ziyaret edebilir.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu