GündemKültür SanatManşet

BODRUM DENİZ MÜZESİ’NDE 460 MİLYON YIL ÖNCESİNE TARİHLENEN FOSİL

Bodrum Deniz Müzesi, araştırmalarına bir yenisini daha ekledi.

Aylar önce Ege Üniversitesi işbirliğiyle başlayan çalışma sona erdi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde görevli Paleontolog Serdar Mayda ve Paleoantropolog Seda Deniz Kesici Bodrum Deniz Müzesi Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonunda bulunan fosillerin tarihlendirme çalışmasını gerçekleştirdi. Fosil örnekleri üzerinde yürütülen sistematik çalışma, toplam 46 örneğin günümüzden 460 milyon yıldan başlayarak 1milyon yıl öncesine uzanan tarihçesini ortaya çıkardı.

Dr. Mayda koleksiyonla ve fosillerle ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu, güncel örnekleriyle birlikte düşünüldüğünde ülkemizdeki ilk koleksiyonu oluşturmaktadır. Özellikle fosil amerikan faunasına ait bu örnekler bilim dünyasında karşılaştırma materyali olarak kullanıma sunulacak ve bundan tüm paleontoloji camiası faydalanabilecektir. Bu açıdan da müzedeki ilgili koleksiyonun varlığı ayrı bir önem teşkil etmektedir. Bu koleksiyonu temel alan uluslararası bir çalıştay fikrinin Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi müzesinin de katkılarıyla bilim dünyasına duyurulması planlanmaktadır.”dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu