ÇevreGündemManşet

ASLAN BALIĞI ALARMI…

Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’un batı kısımlarında mercan kayalıklarda yaşayan zehirli deniz canlısı Aslan balığı Gökova körfezini istila etmeye başladı.    

Bodrum’dan Gökova körfezine dalış yapmaya giden Avukat Göray Karadut Ören

açıklarında dalış yaptı. Deniz dibinin güzelliklerini görmek için dalış yapan Karadut, Aslan balığıyla karşılaştı. Yaklaşık 30 yıldır Bodrum ve Gökova körfezinde dalış yapan Karadut ilk kez karşılaştığı aslan balığını görünce şok oldu. Deniz dibinde kafasını nereye çevirse aynı balık türünü gören Karadut, bir tane Aslan balığı avlayarak karaya çıktı.

Ülkemizde ‘ Aslan Balığı ’ olarak bilinen balık türü Akrep balığı ve Hindi balığı olarak ta biliniyor. Pektoral(Göğüs) yüzgeçlerinde bulunan zehirli dikenlere sahip olan bu balığın Süveyş kanalından önce Akdeniz’e ardından da Ege bölgesine yayılımının sürdüğü öğrenildi. Dünya listesinde en zehirli balık türlerinden biri olan aslan balığı Ege denizini de istila etmeye başladığı öne sürüldü. Balığın kendinden küçük balık türlerini yiyerek beslendiği ve yılda bulunduğu bölgeye 2 milyon yumurta bıraktığı biliniyor. Aslan balıkları göz alıcı renkleri ve gösterişli yüzgeçleri ve kırmızı, esmer çizgileriyle deniz dibinin en renkli ve en tehlikeli canlısı olarak ta biliniyor.

Balığı Ören açıklarında dalış yaparken yakalayan Göray Karadut balıkların Gökova körfezini de istila ettiğini belirterek “Ege denizinin güneyinde Ören’deyiz. Akdeniz ve Ege’nin birleştiği bölgedeyiz. 30 yıldır daldığım bu sularda daha önce hiç rastlamadığım bir balığa denk geldim. Aslan balığıyla karşılaştım. Son derece tehlikeli bir balık türü. Bu balığın sularımıza gelmesi büyük bir tehlike arz ediyor. Bu balıklar kuzey Ege denizine kadar ulaşır. Bu balığın buralara kadar gelmesi çok ürkütücü. Bu balıktan daldığım anda 3 tane gördüm. Birini de emin olmak için vurdum. 3 balıkta aynı bölgedeydi, muhtemelen aynı balığın yavruları bunlar. Bir aslan başlığı yavrularıyla beraber tüm bölgeyi kontrolü altına alabilecek kapasitededir. Balıklar sürü halinde değil bir birlerinden mesafeli olarak ilerliyor ve gittikleri bölgeyi istila ediyor” dedi.

Atlas Okyanusu’nun batı kesiminde okyanus yaşamını büyük ölçüde yok eden eden aslan balığı Akdeniz’de görülmeye başlandı. Kıbrıs ve Türkiye arasında açık denizde son olarak tespit edilen aslan balığının hızlı şekilde Akdeniz’de çoğalmaya başladığı tahmin ediliyor. 

Uluslararası Doğa Koruma Birliğinin (UICN) yaptığı açıklamada zehirli dikenleri nedeniyle yırtıcı balıkları kendinden uzak tutam aslan balıkları küçük balık kolonilerinide yok eden saldırgan bir balık olduğunu  ve Doğu Akdeniz’de hızla azalan balık stoklarının çoğalmayı sürdüren aslan balıkları ile daha da etkilenerek balık stoğunun tamamen tükenebileceğini konusunda açıklamada bulundu.


Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu