EkonomiGündemManşet

ZEYTİN BU YIL YÜZ GÜLDÜRECEK

 

MİTSOTürkiye’nin zeytin ağacı varlığının yüzde 6.4’üne sahip olan ve 10 milyon zeytin ağacının bulunduğu Milas’ta zeytin üreticisi bu yılki üründen memnun. 10 yıldır zeytinin yolunu gözlediklerini belirten zeytinyağı üreticileri “Sonunda bu yıl zeytinde var yılını yaşıyoruz. Üstelik bu yıl zeytinde kalite de yüksek olacak. Fiyatlar da fena değil. Zeytin bu yıl yüzümüz gülecek” dediler.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, zeytin hasat mevsimi öncesinde zeytinyağı üreticilerine ziyaretlerini sürdürüyor. MİTSO Yöneticilerinin bu seferki durağı, Milas’ın en çok zeytin ağacı ve zeytinyağı fabrikası bulunan yörelerinden Selimiye oldu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yiğit, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu, Selimiye yöresindeki zeytinyağı üreticileriyle zeytinyağı fabrikalarını ziyaret ederek yeni hasat mevsiminde bolluk ve bereket dileğinde bulundular. MİTSO yöneticilerinin ziyaret ettiği Selimiye’deki zeytinyağı fabrikalarından Küçükler Zeytinyağı Fabrikası, İşletmesi ve Ticaret İşletmesi sahipleri Ümit ve Engin Küçük, bu yıl Selimiye yöresinde ürünün bol olduğunu ifade ettiler. Ümit Küçük, “Bizim buralarda 10 yıldır zeytin olmuyordu. 10 yıldır zeytinin yolunu gözlüyorduk. Sonunda bu yıl zeytinde bolluk var. Zeytinin var yılını yaşıyoruz. Fiyatlar da fena değil. Zeytin bu yıl yüzümüz gülecek” diye konuştu. Ümit Küçük, 5 asit zeytinyağının 12 liradan satılmakta olduğunu da ifade ederek “Bu fiyat iyidir. Daha da artacağını umuyoruz. Bu fiyat üreticiyi biraz olsun korur” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de zeytinyağı üreticilerine bu yıl bolluk ve bereket dileğinde bulundu. Reşit Özer, MİTSO olarak zeytinyağında kaliteye çok önem verdiklerini belirterek “Bizim için zeytinyağının çok olmasından ziyade kaliteli olmasını istiyoruz. Milas’ın memecik zeytininden elde edilen zeytinyağına coğrafi işaret aldık. Tüm fabrikalarımızın coğrafi işaret standartlarında üretim yapmasını istiyoruz. Fabrika sahipleri de bu yönde üreticiyi bilinçlendirmeli. Erken hasadı, soğuk sıkımı anlatmalı ve uygulamalı. Milas’ın zeytinyağı üretiminin en az üçte biri coğrafi işaret standartlarında olmalı” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu