EğitimGündemManşet

AFET BİLİNÇLENDİRME SEMİNERLERİ DEVAM EDİYOR

AKUT-BodrumKurulduğu 2008 yılından bu yana Bodrum’da 26 binin üzerinde öğrenci ve yetişkine afet bilinçlendirme semineri veren afet AKUT Bodrum ekibi bilinçlendirme seminerlerine yoğun bir şekilde devam ediyor.

Bodrum’da 21 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşanan depremler nedeniyle Bodrum halkı deprem gerçeğiyle yüz yüze geldi. Bu çerçevede halktan site sakinlerinden işyerlerinde gelen talepler üzerine AKUT Bodrum ekibi yoğun bir bilinçlendirme seferberliğine başlatmış oldu. 9 yılda Bodrum ve ülkemizin değişik yerlerinde 200’ün üzerinde operasyona gerçekleştiren AKUT Bodrum ekibi  ekip, gelen talepler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Geçtiğimiz günlerde Akyarlar güzelleştirme Derneği.  Kent Konseyi Akçaalan sakinlerine, Anaokulu öğretmenlerine, Aspat Türk Müzüği  Korosu gibi gruplara deprem öncesi anı ve sonrasında neler yapılıp, nelerin yapılmayacağı ile ilgili bilgilendirme semineri yapıldı.

Son olarak da Turgutreis’te mahalleli tarafından (Ebide nine olarak bilinen), 82 yaşındaki 6 çocuk 17 torun sahibi, asıl adı Senvinli Tanışan  kolları sıvadı ve Turgutreis’in Karabağ mahallesinde 80 civarında mahalleliyi evinin önünde toplayarak,  deprem konusunda mahallesini  bilinçlenmesini sağladı. Yapılan semineri öncülük eden Ebide  nine konu ile ilgili “Deprem olunca komşuların bazıları çok korktular. Ben korkmadım. Güldüm depremden korkmamak lazım. AKUT’tan yardım  istedim. Hemen geldiler. Mahalleyi kapı kapı dolaştım. Bazıları inandı bazıları inandı bazılar inanmadı. İnananlar geldi. Çok teşekkür ederim. Şen oldu. ” dedi.

Konuyla ilgili olarak ekip lideri Sadettin Uslu, ” Bölgemizde yaşanan 21 Temmuz depremi yıllardır söylediğimiz ve söyleyeceğimiz beklediğimiz bir depremdi. Bizim için sürpriz olmadı%100 olacağını zaten söylüyorduk. Bunu daha önce bizimle diyalog kuran herkes biliyor. Böyle bir depremi Bodrum’un yapılaşmasının iki katlı olması, fay hatlarının yönleri ve deprem suresinin uzun olmaması gibi etkenlerle, ne mutlu ki can kaybı olmadan atlattık.  Kaymakamlığımız, Belediyemiz, AFAD, UMKE ekipleri çok hızlı bir şekilde koordine oldular. Biz zaten deprem olduğunun 2. Dakikasından itibaren sahadaydık ve o gece 60 kadar vatandaşımızı merkezimizde misafir ettik. Deprem bizim ülkemizin en önemli afet gerçeği. Bunu kabullenip bununla yaşamayı öğrenmekten başka bir alternatifimiz yok. Deprem olduğunda panik yapıp kendimize ve çevremizdekileri zarar vermek yerine, depremi öğrenerek bu süreçte öncesinde anında ve sonrasında neler yapmamız gerektiğini bilmek zorundayız ve bunu normal zamanda sık sık tekrar ederek, deprem anında insiyaki olarak yapmamız gerekiyor. Biz Konacık’taki Bodrum Kürşat Avcı Operasyon ve Eğitim Merkezimizde  Talep edildiği taktirde halkımıza bu konuda bilinçlendirme seminerleri ve eğitimleri vermeye devam ediyoruz. Olası depremleri en az hasarla atlatabilmeleri için 7/24 elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Artık gerçekçi olup afetsiz günler dilemek kadar, herkesin elini taşın altına koyup, üzerine düşeni yapması gerekiyor.” dedi.

Gelen talepler üzerine 17 Agustos Perşembe  günüde, Turgutreis D Marin açıkhava Anfitiyatrosunda saat 21.00 de halkımıza açık  bilgilendirme semineri yapılacak.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu