ÇevreGündemManşet

KAPLUMBAĞANIN ELİNDEN ZOR KURTULDU

saldırgan caretta-bodrumBodrum’da caretta caretta kaplumbağası saldırısına bir yenisi daha eklendi.

Orak Adası yakınlarındaki saldırgan kaplumbağayı görüntülemek ve onu yakalamak isteyen bir kişi carettanın elinden zor kurtuldu.

Son dönemde Bodrum’a bağlı Yalıçiftlik açıkları Orak Adası bölgesinde yaşanan caretta caretta kaplumbağa saldırılarını araştırmak ve saldırgan hayvanı yakalamak umuduyla bölgeye giden Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz hayvanın elinden zor kurtuldu.

Tatil için bölgeye gidenlerin kaplumbağayı beslemek isterken saldırıya maruz kaldığını düşünen Mustafa Demiröz yanına aldığı sualtı kamerası ve ağı ile kaplumbağanın en son görüldüğü bölgede dalış yaptı.

Bir süre bahse konu kaplumbağayı görüntüleyen Demiröz bir anda saldırıya maruz kaldı. Mustafa Demiröz o anları şöyle anlatı:

“Su altını fotoğraflayan birisi olarak onlarca defa kaplumbağalarla yüzdüm, onlarca defa fotoğraflarını çektim ama inanın böyle bir kaplumbağa davranışı daha önce ne gördüm ne fotoğrafladım. Gayet sakin bir şekilde 10-20 civarında hem fotoğrafını hem filmini çektikten sonra bir anda kaplumbağa dönüp saldırganlaştı ve üzerime doğru gelip bana da saldırdı. Böyle bir davranışa açıkçası hakikaten beklemediğim için donanımlı ve şeylide değildim korunaklı da değildim. Elimde bir tek fotoğraf makinem vardı. 3 defa fotoğraf makinesini ağzına soktum hayvanın ancak o şekilde önleyebildim ve en sonunda da bir elimle boğazından bir elimle yüzgecinden yakalayarak kontrol altına almaya çalışıp aynı zamanda hazırladığımız ağın içine alıp tekneye çıkarmaya çalışacaktık. Fakat ağı attık daha tam anlamıyla kaldıramadan ve bir yandan da o korunma güdüsüyle belki kaplumbağayı bıraktım. Bırakınca ağın altına dalıp elimizden kaçtı.

Bu kaplumbağa orada yaptığımız araştırmalarda gördük ki yıllarda oralarda gezen ve bu saldırıları gerçekleştiren kaplumbağa çünkü çektiğimiz fotoğraflarda da net görünüyor.”

Demiröz, daha fazla insanın ve bu saldırgan kaplumbağanın zarar görmemesi için yetkilileri göreve davet etti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu