EkonomiGündemManşet

YEREL ÜRÜNLERİ KORUMADA KARARLILAR

R.Özer'in Bod.Bel. Bşk. Kocadon ziyaretMilas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ile birlikte Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret etti.

Bodrum Belediye Başkanlığı makamında bir araya gelen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, yerel ürünlerin desteklenmesini kararlıkla sürdüreceklerini bildirdiler.

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer yerel ürünlerin korunması için işbirliği amacıyla Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ta bugüne dek yerel ürünlerin korunması, tanıtımı ve desteklenmesi konusunda oda olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Reşit Özer, Türkiye’de zeytinyağı üretiminde Edremit, Ayvalık, Güney Ege, Nizip ile birlikte Milas’ın  coğrafi işarete sahip beş markadan biri olduklarını söyledi. Reşit Özer, “Ülkemizdeki çam balının üretiminin %33’ü Milas ve bölgesinden karşılanmaktadır. Coğrafi işaretli zeytinyağımızın yanı sıra Milas halısının da coğrafi işarete kavuşabilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Yöresel ürünlerimize ve markalarımıza sahip çıkmak için oda olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Milas bölgemizde 35 tane zeytinyağı markası ve 73 tane ise yağhane ile fabrikamız mevcut. MİTSO olarak bölgemizde markalı zeytinyağı üretimini teşvik etmeye çalışıyoruz. Kaliteli ürün elde edilebilmesi için erken hasat ve soğuk sıkım yönteminin üreticilerimiz tarafından kullanılması yönünde bilgilendirme toplantılarıyla onları teşvik ediyoruz. Marketlerde yerel ürünlerimizin yer alabilmesi konusunda ise Ticaret ve Sanayi Bakanlığına iletmiş olduğumuz talepler neticesinde, yerel ürünlerin büyük mağazaların toplam raf alanının  %1’i oranında yerel ürünlerin de yer alabilmesini sağladık. Şu anda Bodrum’daki Metro ve BİM marketlerinde Milas Sakarkaya adlı kırmızı balımız satışa sunulmuş durumda. Sabun ve zeytinyağımızın da aynı şekilde raflarda yerini alabilmesi için çalışmalar yapmaktayız.” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer Bodrum Belediyesi ile BODTO’nun da yerel ürünlere sahip çıkmakta olduğunu görmekten mutluluk duyduklarını belirterek bu yöndeki çalışmalarından ötürü Mehmet Kocadon ile Mahmut Serdar Kocadon’a teşekkür etti. Reşit Özer, ziyaretin anısına Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a, Milas yöresinde üretilmekte olan Sakarkaya kırmıza çam balından ve coğrafi işaretli Milas zeytinyağından armağan etti.

Ziyareti ve yerel ürünlere sahip çıkma konusundaki çalışmaları nedeniyle MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e teşekkür eden Belediye Başkanı Mehmet Kocadon üreticilere yönelik teşviklerin, yerel değerlerin korunması açısından çok önemli olduğuna vurguladı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Bir bölgenin kalkınabilmesi için o bölgede üretimin güçlendirilmesi gereklidir. Bodrum’daki üreticilerimize de gerek pazar konusunda gerek üretim aşamasında elimizden gelen desteği sunmaya çalışıyoruz. Örnek olarak Bodrum mandalinasının Bodrum için çok özel bir yeri var. Biz de bunu bir marka haline getirmeyi başardık ve şimdi Bodrum mandalinasından yapılmış birçok gıda ve ürünü raflarda bulabilirsiniz. Zeytin gibi zeytinyağı gibi bal gibi pek çok değerimizi yaşatmak için mücadele veren, bölgesel ürünlerin markalaşmasına katkı sağlayan tüm üreticilerimize ve yatırımcılarımıza çok teşekkür ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu