GündemHayatManşetSiyaset

GİZEM OLGUN CİNAYETİNİ KINADILAR

IMG_3821CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları, Yalıkavak Mahallesi Pazar yerinde düzenledikleri bir basın açıklamasıyla geçtiğimiz günlerde çalıştığı işyerinde kocası tarafından canice öldürülen Gizem Olgun ve aynı sebep veya farklı nedenlerle cinayete kurban giden, şiddete maruz kalan kadınların sesi oldu.

Yalıkavak Pazar yerinde düzenlenen basın açıklamasına CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanı Tufan Erkan Yakar, CHP bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, Yalıkavak Mahalle Temsilcisi Başar Bıyıklı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Bodrum Belediyesi CHP’li Meclis Üyeleri, Kadın Kolları Üyeleri, Cumhuriyet Kadınları Derneği Yalıkavak Şubesi kadınları, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, rahmetli Gizem Olgun’un babası ve yakınları ile çok sayıda partili katıldı.

Şiddete maruz kalmış ve hayatını kaybetmiş kadınlar için yaptırılan helvanın dağıtılmasının ardından CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu okuduğu basın açıklamasında,”Bir kaç gün önce bir canımızı toprağa verdik. Gizem Olgun 25 yaşında güzeller güzeli çalışarak hayatını kazanan genç bir kadındı. Şiddet gördüğü kocasından ayrılmak zorunda kalmıştı. Eski eşi Gizem i burada, Bodrumun güzel mahallesi Yalıkavak’ta iş yerinin önünde katletti. Yine aynı senaryo, yine aynı neden. Arkadaşlar, bu olaylar daha ne kadar devam edecek?” dedi.

Emel Çakaloğlu basın açıklamasına şu sözlerle devam etti;

Ülkemizde 41.000 kadın, polis koruması altında. Bir ilçe nüfusu kadar 2010 –  2015 yılları arasında öldürülen kadın sayısı 1134. Bu cinayetlerin 608, i kocası tarafından , 161 i erkek arkadaşı , 213 ü ise aile mahkemesi (her ne demekse)  fertleri tarafından alınan kararla babası, oğlu ve diğer aile fertleri tarafından katledildi. Nedeni ise koca şiddeti sonucu ayrılmak istemesi.

Arkadaşlar, bunlar korkunç rakamlar Dünyanın hiçbir uygar ülkesinde böyle rezillik olabileceğini düşünemiyorum.

Sözüm erkeklere: Kadın sizin ne malınız nede esirinizdir. Ananız, bacınız, kızınızdır. Sizin her kahrınızı çeken, sizin soyunuzu devam ettirmek için evlat veren, iyi günde kötü günde de yanınızda olan eşiniz, karınızdır. Ona el kalkmaz saygı duyulur. Sevgi gösterilir.

Biz kadınlar olarak artık biran önce bu olayların bitmesini ve ölüm tehditleriyle yaşamak istemiyoruz. Bununda iki yolu var;

Devletimizden bir an önce gereken kanunların çıkarılmasını ve hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını istiyoruz.

Diğeri ise eğitim: kadınların erkeklerin kölesi veya malı olmadığı, onlarla eşit ve özgür bireyler olduğu aileden başlayarak beyinlerine işlenmelidir. Her ortamda ayrımcılık yapılmamalı ve eşit şartlar altında beraberce yaşamaları uygulanmalıdır.

Biz kadınlar üzüntümüzü ve kırgınlığımızı ifade edecek yeterli söz bulamıyoruz.

Sevgili Gizemin şahsında, tüm erkek şiddeti sonucu hayatlarını kaybeden kadınlarımıza Allahtan rahmet diliyoruz. Mekanları cennet olsun”

Basın açıklamasının ardından “Yasta Değil İsyandayız”, “Şiddet Kadınların Kaderi Olmasın”, “Kadına Şiddete Hayır”, “Kadının Yaşam Hakkı İçin Hayır” sloganları atan kadınlar, buradan Rahmetli Gizem Olgun’un evine giderek ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu