GündemKültür SanatManşet

BODRUM PEYNİR FESTİVALİ

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel GrubuSlow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu öncülüğünde 2015 yılından beri her iki senede bir düzenlenen Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali, bu yıl 2-5 Mart 2017’de Bodrum, Milas ve Muğla’da gerçekleştirilecek.

Anadolu’nun yerel peynirleri için ilk adımı 2015 yılında atan Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu, bu yıl ikincisi 2 – 5 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak olan Türkiye’nin ilk peynir festivali Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali için geri sayıma başladı. Türkiye’nin farklı  yörelerinden gelen ve kaybolmaya yüz tutmuş yerel peynirlerin, yoğurt ve süt ürünlerinin üreticilerinin anlatımı ile tadılacağı ve tartışılacağı festivalde, ulusal ve uluslararası peynircilerin ve hijyen uzmanlarının katılımıyla coğrafi işaret almış ve Slow Food’un Nuh’un Ambarı listesine girerek Presidia olmaya hak kazanmış peynirler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuya yaklaşımı, gerçek gıdaya ulaşımın zorlaştığı günümüz yaşantısında neneden toruna artık aktarılamayan peynir yapımı bilgisi gibi konu başlıkları ele alınacak.

Festival programı kapsamında Bodrum ve Milas’ta okullarda çiftçilere  özel “Beyaz Peynir Üretimi” ile öğrencilere  “Peynir Yapımı” eğitimleri verilecek. 5 Mart Pazar günü Marmara Kolejinde ise ücretsiz halka açık peynir yapım atölyeleri ve peynirli yemekler atölyeleri düzenleniyor.

4 Mart Cumartesi günü düzenlenecek panelde belediyelerin, ziraat odalarının, süt birliklerinin ve sponsorların destekleri ile “Yerel Peynirlerimizi Nasıl Yaşatırız?” konusu tartışılacak.

Oasis’te tezgahlarda doğal ortamlarında, mağaralarda, toprakta olgunlaştırılan,  çiğ ve kaynamış süt ile yapılan desti, tulum, göğermiş  gibi unutulmaya yüz tutmuş birçok peynirin olağanüstü lezzetleri, gerçekleştirilecek tadımlarla katılımcılara ulaştırılacak.

1.Slow Cheese Bodrum, Milas, Muğla Peynir Festivali boyunca Bodrum’da  peynir yapım teknikleri ve peynirli lezzetlerle zenginleştirilen atölyeler düzenlenecek,

Birçok yerel lokantada Türkiye’nin farklı illerinden gelen peynirlerin ve süt ürünlerinin kullanıldığı özel “Peynirli Menüler” sunulacak.

Festival programı içerisinde eski ve yeni peynir kitapları tanıtımları, yazar ve şefler ile tanışma olanağı sağlayacak imza günü gibi farklı etkinlikler de yer alıyor.

Festivalin diğer bir etkinliği ise 5 Mart Pazar günü panelistlerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan Milas-Kıyıkışlacık (İasos antik kenti) gezisi. www.slowcheesebodrum.com web sitesinden ayrıntıları paylaşılacak ve info@slowcheesebodrum.com e-mail adresi üzerinden başvuru yapılabilecek bu özel gezide katılımcılar keçi çobanlarının dağlardaki sofrasına konuk olacaklar.

2 – 5 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek II. Slow Cheese Bodrum, Milas, Muğla Peynir Festivali; peynir üretimi gezisi, atölyeler, panel, sergi, belgesel film gösterimi, kitap imza etkinlikleri ile dört günlük bir ekogastronomi şölenine dönüşerek, olağanüstü lezzetler eşliğinde Anadolu peynirlerine ışık tutacak.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu