EkonomiGündemManşet

HANIM ELLER KİLİT ÜRETİYOR

Resim1Kimi ev hanımıydı, kimi tarla işçisi ama şimdi onlar yaptıkları işle ekonomiye katkıda bulunuyorlar.

Bodrum’da Konacık Sanayinde bulunan bir işletmede, Mumcular Mahallesi bölgesinde yaşayan hanımlar kapı kilidi üretiyor.

Bodrumlu bir girişimci KOSGEB’den aldığı destekle yerli kapı kilidi üretmeye başladı. İşletmesini açarken ön çalışma yapan Hasan Katipoğlu, bayan işçilerin daha verimli ve sadık olduklarını öğrenince atölyesinde 13 bayan çalıştırmaya başladı.

Daha önce farklı sektörlerde çalışan yada hiç iş hayatında bulunmayan bayanlar 6 aylık bir eğitimin ardından usta olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar.

İşletme Sahibi Hasan Katipoğlu  yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu barel ve kilit yapma olayımız KOSGEB desteği ile olmuştur. Geçen yılbaşında başlayan bu projemiz Haziran ayından itibaren faal bir şekle geçmiştir. Yılbaşından Haziran ayına kadar eleman eğitimine önem verdik. Çünkü bu bölgede bu sanayi sektörü yoktu ve biz bayanlarla çalışmayı tercih ettik. Bayanlara 6 aylık bir eğitim verdik. Bu eğitimden sonrada üretime başladık ve şuanda gayet iyi gidiyor.”

 

İşletmesinde özellikle bayanların çalışmasını tercih ettiğini ifade eden Katipoğlu gerekçesini şu sözlerle anlattı:

“Bayanların çalışasından çok memnunuz. Bununla ilgili bir ön araştırma yapmıştık. Çünkü, erkek istihdamı turizm bölgesinde çok zor, çok fazla iş görev değişimi olmakta. Bayanlar daha sadık bu konuda ve yaptığımız iş itibariyle de el kaslarının, bayanların daha becerikli olduklarını gördük, küçük motor kaslarının kullanımları açısından. Buda bizim için bir avantaj oldu. İşte ev hanımı olarak, tarlada, halı atölyelerinde çalışan bayanlardan burada bir iş imkanı verdik ve onlarda bizim yüzümüzü kara çıkarmadılar. Gayet başarılılar.”

Hanımların ellerinden çıkan ve Türkiye’nin birçok yerine gönderilen kilitler yakın zamanda yurtdışında da pazarlanacak.

Kesme, delme, işaretleme gibi makinelerde ince işçilikle çalışan bayanlar hallerinden oldukça memnunlar.

 

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu