AsayişGündemManşet

KARDAK’TA SON DURUM

Bodrum-kardak kayalıkları6 gündür Türk karasularını ihlal eden Yunan askerini Türk askerleri geri püskürtüyor.

Yapılan açıklamalar sonucunda 6 gündür Ege denizinde yaşanan gerilim sona erdi. Bölgede Yunanistan tarafından sahil güvenlik ekipleri bulunmazken Türk karasularında ise 1 sahil güvenlik botu devriye görevine devam ediyor. Olayların durulmasıyla birlikte savaş gemileri ise Turgutreis limanına demir atarak bölgeden ayrıldı.

29 Ocak Pazar sabahı Kardak Kayalıklarına sürpriz bir ziyarette bulunan Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın denetiminin ardından Yunan yetkililer bu durumu tehdit gibi görüp Kardak kayalıklarına Sahil Güvenlik ekiplerini göndermişti. Yunan sahil Güvenlik ekipleri birçok kez Türk kara sularına girerek sınır ihlali yapmış bu durum karşısında Türk sahil güvenlik ekipleri ise Yunan askerileri geri püskürterek bölgede yoğun güvenlik önlemi almıştı.

Genel Kurmay Başkanı Akar’ın ziyaretinden bir gün sonra ise 2 Yunan sahil güvenlik ekibi 3 kez Kardak kayalıkları yakınlarından Türk Karasularına girmiş, defalarca Türk Sahil Güvenlik ekiplerini taciz etmişti. Bunun üzerine bölgeye gelen Türk sahil güvenlik ekiplerine ait 4 adet bot Yunan askerleri ile bot dalaşına girerek Yunan askerini sınırdan uzaklaştırmıştı.

Ege sularında sıcak saatler yaşanırken Türk silahlı kuvvetlerine ait 2 savaş gemisi Kardak adasına geldi. Savaş gemilerinden bir tanesi çavuş adasının arkasına beklerken diğer savaş gemisi ise Kardak kayalıklarının etrafında devriye görevinde bulundu. Kardak kayalıklarının yakınlarında devriye atan savaş gemisine 4 sahil güvenlik botu ise eşlik etmişti. Yunan sahil güvenlik ekiplerine ait 3 botta Kalolimnos adasından Kardak kayalıklarını gözetlemeye devam etmişti.

1996 yılında Yunan helikopteri Kardak kayalıklarının yakınlarında düşmüş, Helikopterde bulunan 3 yunan askeri olayda hayatını kaybetmişti. Her yıl düzenli olarak 30 Ocak günü Kardak kayalıklarının yakınlarına gelerek çelenk bırakan Yunan Bakanları ve askerleri, bu yıl 2 gün sonra 1 Şubat Çarşamba günü sabah erken saatlerinde çelenk bıraktı. Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamenos, Kardak adası yakınlarında helikopterle gezdi. 21 yıl önce hayatını kaybeden 3 Yunan subayı için denize çelenk atan Yunan bakan Kammenos Yunan basınına yaptığı açıklamada “Ben kendi evimde dolaştım. Kimseye sormam gerekmez” ifadelerini kullanarak Egedeki gerilimi hat safaya çıkarmıştı.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamenos Kardak kayalıklarına bıraktığı çelengin ardından Kardak Kayalıklarının çevresinde 5 Türk sahil güvenlik botu beklemeye başladı. Aynı gün içerisinde 2 Yunan sahil güvenlik ekibi Türk karasularına girerek sınır ihlali yaptı. Bunun üzerine Türk askerleri Yunanlı askerleri bölgeden uzaklaştırdı. Yaklaşık 1 saat süren kovalamacanın ardından 1 Türk sahil Güvenlik uçağı ise Kardak Kayalıklarının üzerinde 6 kez sorti yaparak Yunan askerine gözdağı vermişti.

Türkiye tarafından Kardak Kayalıları ile ilgili olarak peş peşe yapılan açıklamalar geldi. Kardak Kayalıklarında sıcak saatler yaşanırken Ankara’dan ise Kardak Kayalıkları ile ilgili açıklamalarda bulunuldu. İlk olarak Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak “Yunanistan’ın yeni bir alan açmasına izin vermeyeceğiz. Açıklamalarında bulunmuştu.

Hemen ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Savunma Bakanı Panos Kammenos’a sert tepki göstererek Yunan Savunma Bakanı aklını başına toplasın ifadelerini kullanmıştı.

Başbakan yardımcısı Kaynak ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ardından Yunanlı yetkililerde peş peşe açıklamalarda bulundu.

İlk olarak Genel Kurmay Başkanı Akar’ın Kardak kayalıklarını incelemesinin ardından Yunanistan Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Kardak Kayalıkları ziyareti sırasında Türk sahil güvenlik ekiplerinin sınır ihlali yaptığını ileri sürdü.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu