EkonomiGündemManşet

KREDİ ALACAK KOBİ’LER DİKKAT!…

Barış-Erdoğan-Bodrum-Serbest-Muhasebeci-Mali-Müşavirler-Odası-başkanıBodrum Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Barış Erdoğan’dan önemli bir açıklama geldi.

KOSGEB tarafından KOBİ’ lere 50.000 TL’ ye kadar “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği” hakkında yapılan yanlış yönlendirmelerin önüne geçmek için yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“KOSGEB tarafından KOBİ’ lere 50.000 TL’ ye kadar “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği” verileceği, bu destekten yararlanmanın ilk şartının KOSGEB veri tabanına kayıt yapılması, KOBİ beyannamelerin düzenlenmesi veya güncellenmesi olduğu, başvuru yapıldıktan sonra bankalar üzerinden kredi kullandırılacağı, bu kredinin faizinin tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağı,  kredi vadesinin ise ilk 12 ayı ödemesiz, kalanının üçer aylık taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 ay şeklinde faizsiz olacağı duyurulmuştur.

Kredi başvurusunun tüm bankalar kanalıyla yapılabileceği kararlaştırıldığından, her banka destekten yararlanmak isteyen işletme sahiplerinden farklı belgeler istemekte ve kamuoyuna sanki kredilerinin hazır olduğu algısı yaratılarak, mali müşavirlerin gerekli bilgi sistem kaydını yaptıktan sonra kredilerinin kullandırılacağı gibi yanlış bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Bankalar, bu belgelerin hazırlanmasını ve gerekli veri girişini mali müşavirlerin doğal görevi görüp konuyu mali müşavirlere havale etmekte onların bu işi yapması gerektiğini müracaat yapanlara ifade etmektedirler. Bu durum mali müşavirler ile müşterilerini karşı karşıya getirmekte, meslektaşlar arasında haksız rekabete neden olmaktadır.

Meslektaşlarımız hiçbir kurumun yardımcı memuru değildir. 3568 sayılı meslek yasamızda meslektaşlarımızın belirlenen görevleri arasında bilgi güncellemesi veri girişi yoktur. Veri girişi bilgi güncellemesi olsa olsa krediyi veren banka ile ilgili kurumların KOSGEB’ in görevi olmalıdır.

Buna rağmen yardımcı olmak isteyen Mali Müşavirler, istenilen belgeleri hazırlamak ve KOSGEB veri tabanına gerekli bilgileri girmek istediklerinde, zaten sınırlı sürede sınırlı KOBİ ‘ ye verilecek kredi için, sistemin çalışmaması ya da sorunlu çalışması problemi ile karşılaşmaktadırlar.

Yılsonu işlemleri nedeniyle zaten çok yoğun bir mesai harcayan meslek mensuplarımız, bir de işletmelerin verilerini çalışmayan ya da sorunlu çalışan veri tabanına girmekle mesai kaybetmektedirler. Bu durum Mali Müşavirleri adeta isyan etme noktasına getirmiştir.

Bu bağlamda; KOSGEB tarafından KOBİ ‘lere tanınan destek için makul bir süre verilmesinin ve en önemlisi sorunsuz çalışan bir sitenin acilen oluşturulmasının ve kamuoyuna doğru bilgi verilmesinin mağdur olan tüm taraflar için en doğru davranış biçimi olacağı kanısındayız.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu