GündemHayatManşet

OTİZMLİ ÖYKÜ’NÜN DARP EDİLDİĞİ İDDİASI

Öykü şenol-bodrumMuğla’da engelliler okulunda okuya 19 yaşındaki otizm rahatsızlığı bulunan Öykü Şenol öğretmeni tarafından darp edilince adeta hayata küstü.

Bodrum’da 14 yıl yaşadıktan sonra Muğla’ya taşınan Şenol ailesi otizm rahatsızlığı bulunan 19 yaşındaki kızları Öykü Şenol’un özel eğitim gördüğü engelliler okulunda bir öğretmeni tarafından darp edildiğini iddia etti.

Bodrum aşığı olan, otizm hastası bir mental reterdasyonlu çocuk olan Öykü’yü her hafta sonu Bodrum’a getiren aile kızlarının yasadığı kabus dolu olaylardan kurtulmasını istiyor.

Muğla’da bulunan Zihinsel engelli Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezinde okuyan Öykü 8 ay önce öğretmeni K.K tarafından sınıfta kafasından, kolundan ve boynundan darp edildi. Kızlarının sınıfta tüm öğrencilerin ortasında öğretmeni tarafından dayak yediğini iddia eden aile hukuksal mücadele başlattı. Yüzde 94 zihinsel engeli bulunan Öykü yediği dayağı ailesine anlattı. Bunun üzerine aile ilk olarak darp raporu alarak savcılığa suç duyurusunda bulundu.  Okulun yönetiminden bu olayı sorumlu tutmayan Şenol ailesi öğretmeni suçladı. Özel öğretmenliğin zor olduğunu ve sabırlı bir meslek olduğunu ifade eden aile bu durumda mağdur olan başka öğrencilerde olduğunu iddia etti.

Öykü Şenol’un annesi Elif Şenol olayın ardından öğretmenin kızına baskı yaptığını ileri sürerek şunları söyledi:

“Okulumuzun idareciler bu konuda çok sağduyulu. Bir sepetin içerisinde birkaç tane çürük elma olabilir. Bu yüzden komple sepeti atamasınız. Birkaç tane öğretmenimiz bu olayın üzerini Örtmek için yoğun psikolojik baskı uygulamaya başladı. Kızımız üzerinde ciddi baskılar yapılmaya başlandı. Kızım okul içerisinde öfke nöbetleri geçiriyor. Okula giderken korktuğunu söylüyor. Her gün okuldan geldiğinde Kubilay öğretmen hakkında konuşuyor. Buda kızımın nasıl psikolojik etkilendiğini gösteriyor. Birçok tedavi ve ilaç değişimleri yaşandı. Psikiyatriste  3 ayda bir giderken şimdi her ay gidiyoruz. Hiçbir iş yapmak istemiyor. Spor yapan kızım spora bile gitmiyor. Oyunlara katılmıyor. Hiçbir işle uğraşmıyor.”

Kızının yüzde 94 zihinsel engelli olduğunu söyleyen Anne Şenol, öğretmenin üzerine su serptiği için Öykü’den şikâyetçi olduğunu ifade ederek “En son Cuma günü o öğretmen ve etrafındaki birkaç öğretmen kızımı kışkırtarak, üzerine giderek sinirlendiriliyor. O sinirle otizm hastası bir birey o günkü nöbetçi öğretmen olan C.S’ye suç atıyor. Bunun üzerine öğretmenimiz karakola giderek kızımızdan şikayetçi oluyor. Cezai ehliyeti olmayan zihinsel engelli bir çocuğu şikayet ediyor. Su septiği için darp etti beni diyor. O gün içerisinde karakola gidip ifade vermek zorunda kaldık. Bu öğretmen zihinsel engelliler okulunda çalışıyor. Özel bir eğitimcisiniz neler yaşaya bileceğini bilmeniz gerekir. Biz bunun gibi birçok psikolojik baskıya maruz kalıyoruz” dedi.

Öykü’nün babası Hakan Şenol ise 14 sene Bodrum’da yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bodrum’da bulunan Yahşi Eğitim Okuluna gidiyordu. Yahşi Eğitim okulunda hiçbir sıkıntı yaşamadı ve çok mutluydu. Buradaki öğretmenlerimiz çok anlayışlı ve ılımlılardı. Ama Muğla’da idareciler ve bazı öğretmenleri tenzih ederek söylüyorum. Bir öğretmenin yaptığı bu olayı Okula veya Milli Eğitim Müdürlüğüne mal etmek gerekmiyor. Zihinsel engelli çocuk sahibi olmak bizim seçimimiz değil, bize Allah tarafından verilmiş bir lütuf. Ama o meslek seçimini gerçekleştiren öğretmenin seçimi kendisine ait. Ben mühendisim ve bu mesleği kendim seçtim. Eğer bu mesleği beceremiyorsa yapmayacak. Çocuklar bizi zorluyor gibi bahanelere gerek yok. Burası bir engelliler okulu normal bir okul değil. Bu gibi eylemleri yapan öğretmenler bu formasyonu bilmeyen öğretmenler. Halen normal okul olmadığının engelliler okulu olduğunun farkında olmayan öğretmenler. O okulda mağdur olan ama sesini çıkaramayan veliler var. Bu durumları ifade edemeyen valilerinde sesi olmak istedik.”

Kendince yaşadıklarını anlatan Öykü ise öğretmeninin kendini dövdüğünü kafasına boynuna vurduğunu anlatarak ‘yeter’ diye bağırdı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu