EğitimGündemManşet

DARÜŞŞAFAKA’DAN TANITIM KOKTEYLİ

Darüşşafaka Cemiyeti-Bodrum“Eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla 1863 yılından bu yana varlığını sürdüren Darüşşafaka Cemiyeti Bodrum’da bir tanıtım kokteyli gerçekleştirdi. Önceki akşam Bodrum Pier’de düzenlenen geceye Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Bodrum’dan ve Türkiye’nin diğer illerinden Darüşşafaka’nın bağışçıları, mezunları katıldı.

Tanıtım kokteylinde bir konuşma yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı , Darüşşafaka Eğitim Kurumlarının artık Bodrum’da da olması gerektiğini vurgulayarak şöyle dedi:

“Hepinize bu akşamki davetimizi kabul ederek aramıza katıldığınız için kendi adıma, yönetim kurulu adına ve burada olmayan Türkiye’nin her yerinden Darüşşafakalılar adına çok teşekkür ediyorum. Güzel bir mekanda güzel bir gece. Hilal yukarıda. Bodrum artık 12 ay yaşayan bir yer. Bu 12 ay yaşayan Bodrum galiba Darüşşafaka’yı özledi. Darüşşafaka da hızlanarak Bodrum’da olmak zorunda. Bu akşam da bir çok dostumla sohbet ederken de bizim Darüşşafaka olarak, ama eğitim ama rezidanslarımızla bir şekilde daha yakın olabilmemiz için burada varolmamız gerekiyor.”

Darüşşafaka’nın tarihinden de bahseden Çamaş sözlerini şöyle tamamladı:

“Malumunuz Darüşşafaka 153 yıl önce 5 tane genç Osmanlı aydınının , o dönemde belki Cumhuriyete gidişin yollarında önemli rol üslenmiş ileri gelen aydınlarının bir hayalinin gerçekleşmesinin bir hikayesi. O kadar ileri görüşlü ve o kadar farklı düşüncelere sahiplermiş ki; 153 yıl önce Darüşşafaka’yı kız erkek yatılı okul olarak düşünmüşler. Maalesef dönemin şartları bunu gerçekleştirememiş. Bütün bina, bütün tüzükler, bütün eğitim modeli bunun üzerine kurulmuş olmasına rağmen bir 100 yıl gecikmeyle Darüşşafaka kız ve erkekleri aynı çatının altında eğitmeye başladı.”

Daha sonra bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Darüşşafaka’nın faaliyetlerinden övgüyle bahsederek şöyle konuştu:

“Biz değerli  Talha Çamaş başkanımızla çok eski bir dostuz. Turizmden gelen bir dostluğumuz var. Açık ve net söylüyorum; onun olduğu yerde Kocadon Ailesi her zaman olur. Bu akşam da burada olmamın en büyük nedeni sizlerin eğitim ve öğretime vermiş olduğunuz destek. Eğer eğitim ve öğretim bir arada gitmezse maalesef başarılı olamıyoruz. Her şeyin başı önce eğitim. Öğrenmenin bir yaşı yok ama eğitimin bir yaşı var. Zamanında insana saygı eğitimini veremezsek meşhur söz var ya; okumuşta adam olmamış nesiller yaratıyoruz. Ama sizin güzelliğiniz bu. Hem eğitiyorsunuz, hem okutuyorsunuz. Onun için sizlere müthiş sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sizler laik Türkiye Cumhuriyeti’nin en güzel bekçilerisiniz. Bodrum da en büyük kalesi. Bunu asla unutmayın. Bu kale her zaman sizlerle gurur duyacak.”

Başkan Kocadon, Bodrum’da güzel okullarımız var ama gönlümüzde bir Darüşşafaka var” dediği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Biraz önce başkanımıza da söyledim; Bodrumumuz dünya barış topluluğu gibi yaşayan bir yer. Hem eğitiminde, hem öğretiminde. Türkiye’nin yedi bölgesinden ve Dünya’nın bir çok yerinden gelen insanlarımızla birlik, beraberlik içinde yaşıyoruz. Güzel okullarımız da açılıyor ama gönlümüzde bir Darüşşafaka da var. Ben hem Bodrum Belediye başkanı olarak, hem Kocadon Ailesi olarak buradan söz veriyorum; sonuna kadar arkanızdayım. Ne gerekiyorsa ben varım. Çünkü bu güzel Bodrumumuza böyle bir okul yakışır. Sayın başkanım lütfen biraz önce söylediğiniz gibi Bodrum’a yakışanın imzalarını atmak için sizi makamıma bekliyorum.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu