GündemManşetTurizm

BODRUM’DAN KOS’A İADEYİ ZİYARET

bodrumdan kosa iadeyi ziyaret (10)Başkan Kocadon, Kos Belediye Başkanı’nı makamında ziyaret etti.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, beraberindeki heyet ile birlikte önceki gün, Kos Belediye Başkanı George Kyritsis’e iadeyi ziyarette bulundu.

Bodrum ve Kos diğer adıyla İstanköy Adası arasında kültür-sanat, turizm ve ticaret konularında yapılması planlanan ortak çalışmalar için geçtiğimiz hafta Bodrum’a gelen Kos Belediye Başkanı George Kyritsis’i iadeyi ziyaret için Bodrum’dan bir heyet, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile birlikte Kos’a gitti.

Bodrum guleti ile Kos limanına inen heyeti önce Kos Müslümanları Kültür, Dayanışma ve Kardeşlik Derneği Başkanı Kadri Memiş karşıladı.

Kos Belediye Başkanı George Kyritsis’in makam odasında gerçekleşen ziyarette Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, BODTO üyeleri, BOYTAV üyeleri, seyahat acentesi temsilcileri, otel işletmecileri ve turizmciler eşlik etti.

Yapılan görüşmeye Kos heyetinden de; Kos Turizmden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Ilias Sifakis, Kos Liman Başkanı Sevastianos Maragos, Kos Belediye Başkan Yardımcısı Efterpi Papachristou,  Kos Belediye Başkan Yardımcısı Antonis Kritikos, Kos Belediyesi Meclis Başkanı Nikolaos Milonas, Kos Belediyesi Genel Sekreteri Nikolaos Manousis ile Kos Ticaret Odası Başkanı  Stefanos Gializis katıldı.

Kendisini ziyarete gelen misafirlerini Türkçe ‘hoş geldiniz’ diyerek karşılayan Başkan Kyritsis şöyle konuştu:

“İki yakada birbirine benzer sosyal yaşam ve kültürler var. Birbirimize çok yakınız. Kos ve Bodrum olarak ortak çalışmalar yapmak için Kos Belediyesince kuracağımız bir ekiple ikili ilişkilerimizi sıklaştırarak karşılıklı anlaşmalara da imza atacağız. Her iki tarafın yapacağı görüşmeler sonrası varılacak anlaşmalar kâğıda dökülerek karşılıklı imzaların atılmasının ardından basın kanallarıyla da halkımıza duyurulacak. Hem ekonomi ve ticari konularda hem kültür ve sanat konularında ortaklaşa birçok etkinliği çok güzel bir şekilde başaracağımıza gönülden inanıyorum. Ben ve ekibim, sizleri aramızda görmekten son derece mutlu olduğumuzu tekrar belirterek sizleri her zaman şehrimize bekleriz. Kos adasını eviniz gibi hissedebilirsiniz çünkü biz sizleri çok seviyoruz.”

Geçtiğimiz hafta, Kos Belediye Başkanı ile ekibinin Bodrum’u ziyaret etmesi ile başlayan görüşmelerin en kısa zamanda atılacak imzalarla resmileşmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Mehmet Kocadon sözlerin eşöyle devam etti:

“Bodrum, Türkiye’nin dünyada bilinen yerlerin en başında gelmektedir. Tıp tarihinin Kos’ta başlaması sebebiyle sizin şehrinizin de dünyada bilinirliği olduğuna inanmaktayım. Bodrum ve Kos olarak bu özelliklerimizi tanıtım çalışmalarımızda kullanabilirsek, turizm getirimizi artırabiliriz. Bodrum’a gelen Türklerin Yunan adalarına karşı müthiş bir ilgisi var. Ortaklaşa yapacağımız kültür ve sanat festivallerinin bu hareketliliği daha da canlandıracağına inanıyorum. İki belediye başkanının yakın dostluğu ve uyumlu çalışmalarından dolayı her iki tarafa geçişlerde kolaylıklar sağlamamız lazım. Bodrum’a gelen Türklerin tatil ve konaklamalı olarak eğlence amaçlı Yunan adalarını tercih etmelerinden dolayı Kos adasına geçişleri kolaylaşırsa; inanıyorum ki ekonomik yönden yukarılara çıkarsınız. İki taraf arasındaki bu dostluk ve işbirliği görüşmelerini Kos halkına basılı olarak tanıtmak için Kos Belediyesi’nin çıkaracağı gazete, bülten ya da dergi gibi materyallerin basımlarını, Bodrum Belediyesi olarak bizler yapabiliriz.”

Bu yıl 28’incisi düzenlenecek olan Bodrum Cup Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışları’na Kos etabını da dahil etmek istediklerini söyleyen Başkan Kocadon, limana giriş-çıkış ve teknelerin bağlanmaları konusunda adası yetkililerinin kendilerine yardımcı olmalarını da rica etti.

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon da, öncelikle davetleri için Kos heyetine teşekkür etti. Yurt içi ve yurt dışı fuarlarında ortak stantlar açabileceklerini ifade eden Mahmut Kocadon, BODTO, Bodrum Belediyesi ve BOYTAV’ın katılacağı turizm tanıtım fuarlarında Kos adasını da aralarında görmek istediklerini ve fuarlara katılımlarında ticaret odası olarak her türlü desteğe hazır olduklarını ekledi.

Sıcak ve samimi bir atmosferde geçen makam ziyaretinin ardından heyet, basın toplantısı için Kos Belediye Meclis Salonu’na geçti. Düzenlenen ortak basın açıklamasında, geçtiğimiz hafta başlayan dostluk ve işbirliği görüşmelerini pekiştirmek amacıyla tekrar bir araya geldiklerini ifade eden iki belediye başkanı; sevgi, saygı ve samimiyet içerisinde geçen görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlanacağına inandıklarını aktardı. Ekonomiyle turizmdeki krizin atlatılabilmesi için ortak çalışmalarda bulunulması gerektiğini de belirten başkanlar, geç kalınmış olsa da karşılıklı imzaların en kısa zamanda atılacağının bilgisini verdi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu