EğitimGündemManşet

ÇOCUKLARDA CİNSEL İSTİSMARA KARŞI EĞİTİM

Bodrum-cinsell istismara karşı eğitimYakamoz Kişisel gelişim Merkezi tarafından 9-10 yaş dilimindeki çocuklara 4 hafta boyunca mahremiyet, siber zorbalık ve özellikle arkadaş çevrelerinde maruz kaldıkları duygusal ve fiziksel zorbalık konularında eğitimler verildi.

Uzman Pedagog Bahar Atvar  tarafından verilen eğitimde,  çocukların özel bölgelerinin nereleri olduğu, kendilerine yönelik gerçekleşen iyi dokunuş- kötü dokunuşun farkını, siber zorbalık denilen bilgisayarda yabancı kişilere verilmemesi gereken özel bilgilerin de içinde yer aldığı davranışçı yöntemler ve eğitici dramalarla desteklendi.

Yapılan eğitimle ilgili görüştüğümüz Uzman Pedagog  Bahar Atvar şunları söyledi “16 yıllık bir uzman ve bir anne olarak kendini koruma davranışının çocuklara kazandırılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Bu gurup çalışmasının ilk haftasında mahremiyet başlığı altında  iyi dokunuş, kötü dokunuş, tehlike ve kendilerini bedensel olarak koruma yöntemlerini  öğrettik ve anne babaları da bu sürece dahil ettik.  Mahremiyet eğitiminde bedenimizde korumamız gereken özel bölgelerimizi anlattık.  İkinci ve üçüncü haftada çağın sorunu olan siber zorbalık, yani bilgisayar karşısında yabancı kişilerle konuşmamamız gerektiği,  kendimizle ilgili özel bilgilerden hangilerinin verilmesi ve hangilerinin verilip verilmeyeceği   hakkında bir eğitim çalışması oldu.  Dördüncü haftamızda ise özellikle duygusal ve sosyal olarak arkadaş ortamlarında maruz kaldıkları duygusal ve sosyal zorbalıkla ilgili hangi davranış kalıplarını benimseyeceklerini, düşünce ve duygu yönetimi ile ilgili dramalarla desteklediğimiz  çalışmamızı tamamladık. “ dedi.

Önemli olan şeyin çocukların kendilerini korumayı öğrenerek , toplumda başkalarının duygusal, fiziksel, ruhsal, sosyal sınırlarına dikkat eden ve kendilerini korumayı bilen  bireyler olmaları olduğuna dikkat çeken Uzman Pedagog Bahar Atvar “Kendi başlarına gelemse de herhangi bir arkadaşının ya da karşılaştıkları duygusal,  sosyal, fiziksel istismar durumlarında sadece izleyen olmamak, mağdur olana yardımcı olmak, destek olmak ve bu sorunları çözmek adına sorumluluk alamaya hazır olmaları ile ilgili çok verimli bir çalışma gerçekleştirdik.  Bunu her yaş gurubu için gerekli olduğunu düşünüyorum. “ dedi.

Nisan ayı içerisinde 5-6 yaş diliminde 4 haftalık mahremiyet eğitimine başlayacaklarını kaydeden Bahar Atvar ; Bu programın etkili olmasının sebebinin anne ve babaları da sürece dahil etmekten geçtiğini ifade etti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu