ÇevreGündemManşet

Dalgıçlar Akyarlar koyunu temizledi

akyarlar deniz dibi temzlik (9)Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği “Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası” Akyarlar koyunda yapılan çalışmalarla devam etti. Etkinliğe katılan Başkan Mehmet Kocadon, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından Bodrum Belediyesi’ne ait “Denize en çok MAVİ yakışır” projesinin, en iyi sosyal sorumluluk projesi ödülünü aldığını duyurdu.

“Denize en çok MAVİ yakışır” sloganıyla yarımada genelinde başlatılan ve 30 Mart Çarşamba günü Akyarlar Mahallesi sahilinde süren Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası çalışmalarına Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da Bodrum Belediyesi’nin ilgili müdürlüklerinden yetkililer ve meclis üyeleriyle katılarak çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Kocadon, Akyarlar Mahallesi Muhtarı Ali Billor ve Akyarlar eski muhtarı Ali Delice ile de bir araya gelerek bir süre bölgeyi gezdi ve bölgenin durumu hakkında muhtardan bilgi aldı.

Deniz dibi temizliği kapsamında belediye ekiplerinin yapmış olduğu özverili çalışmaların devam ettiğini ifade eden Başkan Mehmet Kocadon, “Buradan size sevindirici bir haber de vermek istiyorum. Üniversitenin yapmış olduğu bir sosyal proje kapsamında 40 bine yakın öğrencinin doldurmuş olduğu anket sonucunda bizim projemiz, ‘Denize en çok MAVİ yakışır’ adını verdiğimiz Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası projemiz birinci gelmiş. Demek ki bu sosyal projeler gerçekten Türkiye’de takip ediliyor ama esas güzel olan ise çevremizi temiz tutmaktır. Çünkü bu çevre bugün bize, yarın da torunlarımıza lazım. Özellikle çöplerin yere atılmaması konusunda sağlanması gereken bilinci okullarda başlatmamız gerek çünkü çocuklar ailelerine de öğretiyorlar ve bu da bizleri çok mutlu ediyor. Bugün yine öğrencilerimizle burada, bu güzel kampanyayı, dalgıç arkadaşlarımızla Bodrum Belediyesi personeliyle gerçekleştirdik. Muhtarım sağ olsun her zaman destek veriyor, bu konuda da yeterince destek oldu. Onun için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ama her zaman söylüyorum ve yine söylemeye devam edeceğim: lütfen kolay yolları seçmeyelim. Bu denizlere balıklar çok güzel yakışıyor ama bu çöpler hiç yakışmıyor. Biz alışmışız kolay yolu seçmeye, oturduğumuz yerden denize çöp atmaya. Sonunda bu deniz hepimize lazım, bu çevre hepimize lazım… O nedenle kolay yolu seçmezsek eğer, bir ömür bu güzellikleri hep birlikte yaşarız. Önemli olan sadece bizim değil bizden sonraki torunlarımızın da yaşaması. Onun için emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplumda çevre bilincinin artırılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Bodrum deniz dibi temizliği etkinliğine Akyarlar Hacı Mahmut Tınaztepe İlkokulu ve Ortaokulu’nun 4 sınıfından 80 öğrenci, ortaokul müdürü Ferhat Tutucu ve ilkokul müdürü Bülent Ayaydın ile katıldı. Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünde görevli çevre mühendisi Ahmet Acar, öğrencilere, sergilenen atıkların geri dönüşüm süreleri hakkında bilgi vererek öğrencileri çevreye karşı duyarlı olunması gerektiği konusunda bilinçlendirdi.

Bodrum Belediyesi Dalış Ekibinde görevli dalgıçların yardımıyla gerçekleştirilen çalışmalarda 113 kg plastik, 31  kg cam, 19 kg metal, 13 kg alüminyum atık, 47 kg araç lastiği, tekstil 109 tekstil atığı ve 30 kg ahşap atık olmak üzere 2,5 metreküpe tekabül eden 362 kg atık malzeme çıkarıldı. Bodrum Belediyesi temizlik işleri ekipleri de çıkan atıkları, limanda belirlenen alana taşıyarak ölçümleme işlemlerinin ardından araçlara yükledi.

2016 Deniz Dibi Temizliği Etkinlik Programı:

06 Nisan           : Turgutreis

13 Nisan           : Kadıkalesi

20 Nisan           : Gümüşlük

27 Nisan           : Yalıkavak

04 Mayıs           : Gündoğan

11 Mayıs           : Türkbükü

18 Mayıs           : Gölköy

25 Mayıs           : Torba

08 Haziran        : Kumbahçe

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu