ÇevreGündemManşet

KURUYAN AĞAÇLARI YEŞİLE BOYADILAR…

Bodrum-kuruyan ağaçları boyadılarBodrum’da inşaat çalışmaları hızla sürerken Bitez ile Ortakent’in birleştiği noktada 2015 yaz sezonu sonunda başlayan inşaat alanındaki ağaçlar diplerine asit dökülerek katledildikten sonra, inşaat firması akıl tutulması yaşanacak bir olaya imzalarını attı.  İnşaat alanındaki kuruyan ağaçları, tepki gelmesin diye yeşil renkli boya ile boyadılar.

Aktur Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Selma Arıman’dan alınan bilgilere göre, ruhsatta belirtilenden çok daha fazla oranda inşaat yapılacağı kaygısını duyduklarını belirterek “Arazi üzerindeki tüm bitki örtüsü yok edilmiştir. Arazi 3. Derece Doğal SİT alanıydı ve yapılaşma oranı 7,5/15 idi. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle arazi doğal SİT alanı statüsünden çıkartılmış ve yapılaşma oranı 20/40’a yükseltilmiştir.” bilgisini vermişti.
18 Mart 2016 tarihinde ise Bodrum TEMA Temsilcisi Haluk Ortaç ve çevreye duyarlı yurttaşlar Bodrum İlçe Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurarak inşaat alanındaki ağaçların katledildiğini ve kuruyan çam ağaçlarının yerine muadillerinin dikilmesini talep etmişlerdi. Dilekçede ağaçların henüz kurumadığı ve yeşil olduğu 18 Ocak 2016 tarihli bir fotoğraf ile ağaçların kuruduğunu net olarak gösteren 18 Mart 2016 tarihli fotoğraflar delil olarak gösterilmiş ve ilgililer hakkında, hukuki işlemleri bir an önce yapılması talep edildi.
Çevreye duyarlı yurttaşların bu tepkisinin ardından, inşaat firması yetkilileri akla hayale gelmeyecek bir kurnazlığa imza attılar. İnşaat firmasının yetkilileri asit dökülerek kurutulduğu iddia edilen ağaçları yeşil boya ile boyadılar. Böylece inşaat alanına bakıldığında ağaçların yeşil görünmesini sağlayarak, çevreye duyarlı yurttaşların olası tepkilerinden korunmaya çalıştılar.
Ancak kuruyan ağaçların boyandığını fark eden muhabirlerimiz inşaat alanına giderek durumu tespit etmek istediler. Kapıdaki güvenlik elemanı inşaat alanına girmenin yasak olduğu ve yetkililerin şu anda inşaat alanında olmadığı söylediği için, görüntüler inşaatın dışından, yol üzerinden çekildi. Kameralarımıza yansıyan görüntüler de ağaçların kuruduğu ve daha sonra yeşil rekli boya ile boyandığı açıkça görüldü.
Bodrum Belediyesi, Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü ve çevreye duyarlı yurttaşların bu aşamadan sonra nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu