GündemManşet

YALIKAVAK’TA İMAR KRİZİ

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner UsluTMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından Yalıkavak için hazırlanan 1/25 binlik plana yapılan itiraz ve mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili Bodrum Belediye Başkan Yardımcılarından Taner Uslu konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

“Toplam 30 Bin 38 Hektar Alanı Kapsayan Bir Plandı Bu”…

Daha önceden TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından 1/25 binlik plana itiraz edildiğini söylerek söze başlayan Başkan Yardımcısı Taner Uslu sözlerine şöyle devam etti “ Yapılan bu plana itiraz edilmiş, mahkemeye verilmiş ve dava açılmıştı. Burası kuzey turizm bölgesi diye tarif edilen yerdi. Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü bölgelerini kapsayan 1/25 binlik planın oraya göre yapılması gerekiyordu ama Şehir Plancıları Odası bu sadece Yalıkavak’ı kapsadı diye itiraz etiler. Bunun sonucunda da mahkeme bu itirazı haklı bularak ve çeşitli teknik nedenden dolayı planlama ilkelerine, şehircilik ve kamu yararı olmadığına karar vererek durdurdu. Bu karar 22 Şubat 2016 tarihinde belediye başkanlığımıza tebliğ edildi. Bugünden sonra da planlar durmuş oldu. Toplam 3038 hektar bir alanı kapsayan bir plandı bu. 1/5 bin ve 1/bin ölçekli bu planlar şu an durmuş durumda. “

“Ruhsatlarında Bakanlık Onay Kodu Olmayanlar İnşaat Yapamayacak”…

Kendilerinden ruhsat alan ve bununla ilgili harç yatıranların durumunun ne olacağı ile ilgili sorumuza “Yasal olarak kazanılmış olan hakkı olanlar yasal çerçevede, kanun düzeni içerisinde böyle bir hakkı varsa bu şekilde ruhsat alanlar uygun şekilde devam edecekler.” Diyen Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ruhsatlarına bakanlıktan onay kodu alamayanların inşaatlarına devam edemeyeceklerini, bunun için üzgün olduklarını kaydettiği konuşmasına şöyle devam etti “O konularda üzgünüz. Neden üzgünüz? Yardımcı olamadığımız için üzgünüz. Belirlenen harç miktarlarının yatırılması onları kurtarmıyor. Burada bir onay kodu var Bakanlıktan sistemin verdiği. O onay kodu ruhsat dolduktan sonra alınan bir onay kodudur ve geçerli olan odur. O onay kodu olan ruhsatta hiçbir yazıyı değiştiremezsiniz. Orası kendisini kapatır değiştirmeniz gerekirse tadilat almanız gerekir. Dolayısı ile o onay kodunu almadığı için harcın yatması demek onun bir hak olduğu değil ancak ileride tekrar planlar açıldığında ona göre mahsuplaşılır. Yani şöyle bir örnek vereyim; siz iskan başvurusu yapıyorsunuz, daha binalarınızın kontrolü yapılmadan harç parası yatırıyorsunuz ama binalarınız uygu değil ise harcı yatırmış olmanız sizin iskanı alacağınız anlamına gelmiyor. Bu yatırdığınız para ya size iade ediliyor, ya da başka bir şeyde mahsuplaşıyorsunuz. Tabii ki yatırımcının, mal sahibinin ya da teknik proje müellifinin kendi bileceği bir durumdur.” dedi.

Yaşanılan sıkıntının 1/25 binlik planlarda olduğunun altını çizen başkan yardımcısı Taner Uslu “Siz de biliyorsunuz asıl sıkıntı 25 binlik planlarda. Orada eksik ya da yanlış olanların düzeltilmesi lazım, Plan müellifi ya da planı yaptıranlar tarafından. Dolayısı ile bu planı Bakanlık yaptırmıştı. Biz düzeltme çalışmalarına başlanıldığını biliyoruz. Bunlar çalışılacak, düzeltilecek eksiklikler düzeltildikten sonra Bakanlık onaylar ya da mahkemeye gönderir tekrar mahkeme kararı ile olur.” dedi.

Söz konusu yasağın en az iki yıl boyunca sürmesinin beklendiğini aktardığımız Taner Uslu “Bu söylem geçmişte yaşanan tecrübelerden kaynaklanan bir şey. Yalıkavak Belediyesi döneminde yanılmıyorsam iki defa olmuştu aynı şey. İki, iki buçuk yıl gibi bir süreci kapsamıştı. Tabi sonuçta gösterilen eksiklikler ne kadar kısa sürede tamamlanıp ne kadar kısa sürede onay alınabilmesine bağlıdır. Bu süre daha da kısalabilir. “ dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu