ÇevreGündemManşet

BODRUM’DA YAKILMASI YASAK AMA…

Bodrum-kömür yakıldığı iddiasıHavaların soğumaya başladığı şu günlerde özellikle gece saatlerinde bazı mahallelerde kömür kokusu yayılmaya başladı.

Kömür yakmanın kesinlikle yasak olduğu Bodrum’da son günlerde özellikle bazı mahallelerde yayılan kömür kokusu vatandaşların tepkisine neden olurken, konuyla ilgili Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan’da gerekli incelemelerin yapılacağını söyledi. Son olarak 30.10.2014 tarihinde kaymakam Gödekmerdan başkanlığında toplanan ilçe Hıfsızsıhha Kurulunda kömür yakılması ile ilgili yasakların devamına karar verilmişti.

Önceki gün Bodrum Kaymakamlığı’nda düzenlenen 2015 yılı değerlendirme toplantısında konuyla ilgili soruları cevaplayan Gödekmerdan, bugüne kadar konuyla ilgili kendilerine şikayet gelmediğini belirterek, “ İlk kez sizlerden duyuyorum. Bodrum, doktorların bile sağlıklı yaşam ve temiz hava için tavsiye ettikleri bir yer. En çok övündüğümüz özelliğimiz diyebiliriz. Kömür kullanımı elbette yasaktır. Sadece satıcı değil, kullanan da cezalandırılır. Derhal gereğini yapıp, tetkik edeceğiz. Vatandaşlarımız da, bildikleri, gördükleri yerleri, ama satan ama kullananları bize bildirsinler” dedi.

Öte yandan konuyla ilgili Bodrum Belediyesi Zabıta ekiplerinin de gelen şikayetler üzere denetime çıktığı ancak, kömür kokusunun geniş bir alana yayıldığı için yakıldığı noktaları net olarak tespit edemedikleri, kömür yakılan evi tespit etseler bile yetkileri olmadığı için evlere girip işlem yapamadıkları öğrenildi.

Zabıta ekipleri ayrıca, Bodrum’da odun satan işletmeleri de düzenli olarak denetleyerek bu işletmelerde kömür satışının yapılmaması konusunda işletme sahiplerini uyarıyor ancak vatandaşlar ısınmanın daha kolay olduğu kömürü, Milas gibi kömür yakmanın serbest olduğu ilçelerden temin ediyor.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu