GündemManşet

YENİ MUHTARLAR İÇİN SANDIK BAŞINA

Bodrumda muhtarlık seçimiBodrum’da yapılan yeni düzenleme ile kurulacak 14 yeni mahalle muhtarlığı için 6 Mart 2016 günü seçim öngörülüyor.

Turgutreis Mahallesi gibi büyük mahallelerde tek muhtarlık ile gerçekleşen hizmetlerde sıkıntılar yaşanması nedeniyle belediye meclisince alınan kararın onaylanmasının ardından Bodrum’daki mahalle sayısı 52’ye çıkarılıyor.

Tek muhtarlıkla baş etmenin zorluklarını yaşayan İlçenin en büyük mahallesi olan Turgutreis Mahallesinin muhtarı Ali Karabağlı yeni düzenleme hakkında şunları söyledi:
“Turgutreis, yaklaşık 35 bin kişinin yaşadığı bir mahalle. Bu 35 bin kişinin yaşamış olduğu mahalleyi biz önceden 4 muhtarlıkken vatandaşlarımıza bire bir etki edebiliyorduk. Mesela, Ahmet gel tebligatın var, Mehmet gel şeklinde ulaşabiliyorduk ama şuan mübalağasız söylüyorum, bu 4 mahalle tek bir adreste toplandığı zaman günlük ortalama 50’nin altında evrak gelmiyor. Bu sefer hem vatandaşlar ihbar kağıtlarını almıyor, ihbar kağıtları uçuyor vesaire oluyor ulaşamıyorlar mağdur oluyorlardı. Artık tekrar hayırlısıyla önümüzdeki 2016 yılındaki Mart ayından sonra yapılacak seçimlerle 4 mahalleye tekrar bölünürsek ve tekrar 4 mahalle muhtarlığını faaliyete geçirirsek vatandaşların daha fazla faydalanacağını düşünüyorum.” dedi.

Yeni mahallelerden bazılarına, Müskebi, Farilya, Karaova gibi eski Bodrum isimleri verildi.

Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Cemil Gündüz ise kararın yerinde olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Büyükşehir yasasından önce 58 muhtarlığımız bulunmaktaydı. Büyükşehir yasası ile birlikte bu sayı 42’ye düşmüştü. Tabi büyük beldelerimiz örneğin Turgutreis de nüfus çok olduğu için tek muhtarlığımız yetmiyordu. Bu durumdan dolayı belediyemiz meclis kararı alarak 14 tane daha mahalle oluşturdu.” dedi.

Alınan karar doğrultusunda hali hazırdaki, Ortakent, Göltürkbükü ve Yalı mahalle isimleri kaldırıldı.

Bodrum Kaymakamı Dr.Mehmet Gödekmerdan konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Kapanan beldelerdeki yönetimler tek mahalle şekline dönüşmüştür. Tabi buda büyük bir sıkıntıyı meydana getirdi. İşte örneğin Turgutreis gibi büyük bir beldenin tek muhtarlıkla tek mahalle ile yönetilmesi bazı sakıncaları ortaya çıkardı. Dolayısıyla Bodrum Belediye Meclisinin aldığı daha sonra kaymakamlığımızın onaylayıp Valilik makamına gönderdiği karara göre, bazı mahallelerimiz kapanıyor, diğer beldelerdeki mahalleler bölünmek suretiyle yeni bir oluşuma gidiliyor. 6 Mart’ta, bu yeni oluşturulacak olan mahallelerin seçimleri yapılacak.”şeklinde konuştu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu