Manşet

BESİAD’ın Konuğu İlber Ortaylı Oldu

100. Yıla Özel Konuk

 

Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD), Geleneksel Üye Buluşmaları Toplantısı’nda Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100. Yılına özel olarak ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı konuk etti. TED Bodrum Koleji Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye katılan yaklaşık 900 dinleyici, ünlü profesörün Cumhuriyet Tarihimizin dünü, bugünü ve yarınını değerlendirdi.

Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanlarının sosyalleşmesi, örgütlenmesi ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kurulan BESİAD’ın 12. dönem Yönetim Kurulu Başkanı Neslihan Nazlıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan geleneksel üye buluşmalarında Nazlıoğlu, şunları söyledi;

“Öncelikle sizlerle bir bilgiyi paylaşarak sözlerime başlamak istiyorum. 21 yıl önce kurulan derneğimizin amacı, tüzüğümüzde şu şekilde yer almaktadır;

‘’Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının ve kanunların öngördüğü esaslara uygun olarak, Atatürk ilkelerine ve inkılaplarına bağlı kalarak; esnaf, sanayici ve iş insanlarının sanayi, ticari, sosyo-ekonomik, eğitim ve kültür düzeyinde demokratik ve planlı bir şekilde gelişmesini sağlamaktır. Bu bağlamda teknoloji, sermaye, fikir alışverişi, eğitim ve 3. düzeye ulaşmasına, yeni iş sahalarının açılmasına öncülük etmektir.’’

Bu buluşmamız bu nedenden dolayı çok özel.  BESİAD’ın 21. Yılında Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamamızın gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet tarihimize değerli bilimsel araştırmaları ile ışık tutan, yakın tanığı Prof. Dr. İlber Ortaylı hocamızı ve sevgili Metin Uca’yı konuk etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Besiad olarak böylesi önemli bir tarihte, böyle bir değeri sadece BESİAD üyelerimizle değil, Bodrum’da yaşayan, Bodrum’a değer katan Bodrum halkımıza Cumhuriyetimizin hediyesi olarak sunmaktan onur duyuyoruz.

Bu anlamda bize destek veren üyelerimiz, Yatırım Finansman A.Ş yi temsilen Onur Çiçekdağ’a, Ale İnşaat Levent Öztürk’e, Gastro Mutfak Emre Köroğuna, Haute Board yönetim kurulu üyemiz Hakan Altunsoy’a, Mare Design Vitra yetkili satıcısı Mert Özsan’a, derneğimizin kurucusu, ilk başkanımız Alize İnşaat Market Engin Olcay’a, Doğan Cam Cafer Doğan’a, Very Chic otel Ömer Faruk Dengiz’e ve ev sahibimiz Bodrum TED koleji kurucusu erdem Erken’e çok teşekkür ederim.

Ülkemizin en büyük değerlerinden birisi olan İlber hocamızı, Türkiye’nin büyük değerlerinin yaşadığı Bodrum halkı ile buluşturmamıza vesile olduğunuz için müteşekkirim.

Cumhuriyet ilan edildikten 24 sene sonra doğmuş İlber hocam. O döneme, yaşananlar ve almamız gereken dersler anlamında mutlaka bugün bize eminim umutsuz ve acabalarımızın çok yoğun olduğu bu dönemlerde, ışık tutacak ve enseyi karartmayın diyecektir.

İlber Ortaylı hoca diyor ki ‘Apartman yönetimine katılmayan millet, ülke yönetimine, şehir, il yönetimine nasıl katılacak?’ Biz hep ihale ve havale Mehdi bekliyoruz. Mehdi gelecek dertler bitecek. Ne güzel özetlemiş değil mi?

Çok inanıyorum buna, hepimizin konfor alanlarımızdan çıkarak, mutlaka yapabileceğimiz çok şeyler var. Ürettiğimiz sürece, nerede ve nasıl olduğunun önemi yok. Her zorluğun üstesinden geliriz.  Hepimizin Atamıza, Cumhuriyete borcumuz var. Bu borcumuzu oturarak değil, üreterek, mücadele ederek, çalışarak hep beraber ödeyeceğiz.

Sözlerime, şu şekilde sizlerin de yüreğine rehber olarak sonlandırmak istiyorum.

Ey Türk’ün büyük Ata’sı !

İstiklâl ve Cumhuriyetimizi korumak gerektiği zaman, içinde bulunacağımız durumlar ve şartlar ne olursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandan alarak, bütün engelleri aşıp her güçlüğü yenmek azmindeyiz.

Türk insanı olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, güvenim sonsuzdur. Ne mutlu Türküm diyene!”

Açılış konuşmasının ardından Metin Uca’nın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Prof. Dr. İlber Ortaylı yaklaşık 2 saat süresince Cumhuriyet Tarihimize ışık tutacak bilgiler vererek, Cumhuriyetin İlanından bu güne kadar geçen sürede yaşanılan olayları ve gelecek ile ilgili görüşlerini izleyicileri ile paylaştı.

Gecenin Sponsorları olan firma sahiplerine imzalı kitap ve plaketlerin takdimini de yapan İlber Ortaylı, Salonda kendisine kitabı ile gelen 7 Yaşındaki Alya’nın da kitabını imzalayarak, en genç hayranıyla da fotoğraf çektirdi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu