ÇevreEkonomiManşet

BODTO Enerjisini Güneşten Karşılıyor

Elektrik Giderlerinde Yüzde 40 Tasarruf Sağladılar

 

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Sürdürülebilirlik Politikaları kapsamında enerji verimliliği konusunda girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Oda otoparkında güneş enerjisi ile çalışan aydınlatmalar kullanan Oda yönetimi son bir yıldır elektrikli araç şarj ünitesini üyelerinin kullanımına sunuyor. BODTO, hizmet binasının çatısında kurulan Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile de enerjisinin yaklaşık yarısını güneşten karşılıyor.

Bodrum Ticaret Odası yenilebilir temiz enerjiye yatırım yapmak ve çevresel etkilerini en aza indirgemek için bir dizi çalışma içerisinde olduğunu açıkladı. BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon Ocak 2023’te imzaladıkları protokol kapsamında çatı GES kurulumundan verim almaya başladıklarını belirterek kurulan sistem ile %89 oranında performans beklediklerini ve yatırımın 2 buçuk yılda amortismanının sağlanacağını açıkladı.

“GES kurulumuzun ardından elektrik giderlerimizde yaklaşık yüzde 40 tasarruf ettik. Odamızda yürüttüğümüz enerjiyi verimli kullanma çalışmalarımız ile bu oranı daha da yükseltmeyi hedefliyoruz.” diyen Başkan Kocadon tüm BODTO üyelerini ve Bodrum’daki tüm kurumları da enerji verimliliği için harekete geçmeye davet etti.

“Klimalarımızın harcayacağı enerjiyi güneşten karşılayalım.”

BODTO Başkanı yaz aylarında neredeyse her binada klima çalıştığına dikkati çekerken bunun büyük bir enerji talebi oluşturduğuna işaret etti. “Klimalarımızın harcayacağı enerjiyi güneş enerjisinden karşılayalım.” çağrısında bulunan Kocadon herkesi işletmelerinde GES kurmaya davet ederek konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Bodrum güneşlenme süresi ile GES’e en uygun yerler arasında. Bundan hem işletmelerimizde hem de evlerimizde faydalanmamız gerekiyor. Bu konudaki farkındalık çalışmalarımız devam edecek. Bodrum’u hep birlikte koruyarak güçlendirmeliyiz.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu