Kültür SanatManşet

Blue Exile Art Project “Karada”

Açılış, Midtown AVM'de 1 Ekim'de

 

Bodrum Belediyesine bağlı faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü tarafından başlatılan ve iklim değişikliğini vurgulayan “Sular Yükseliyor” temalı Blue Exile Art Project (BEAP), sualtındaki sergisinin ardından şimdi de karada sergiye hazır. Çevre ve sanatın bir arada yer aldığı, deniz kültürünü ve sualtı kültürünü yaşatma, zenginleştirme ve tanıtmanın hedeflendiği projenin karadaki sergisi “Blue Exile Art Project ‘KARADA’”,1 Ekim Cumartesi günü saat 18.00’de Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Rotunda alanında açılışını yapacak. Sergi 1-10 Ekim tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Sergiye, projeye özel çekilen fotoğraflardan oluşan sualtı fotoğraf sergileri de eşlik edecek.

2022 yılı teması “Sular Yükseliyor” olan, iklim değişikliğine dikkat çeken proje 20 Mayıs’ta sualtında resmi açılış ile ziyarete açılmıştı. Her sene farklı bir çevre teması ile farkındalığın sağlanacağı projede sualtı sergisi, film gösterimleri, çevre konulu toplantılar, sualtı fotoğraf sergileri, karada sergi yer alıyor. 2022 senesi BEAP projesinin ilk ayağı olan, çevreye ve iklim değişikliğine gönderme yapan sualtı sergisi 20 Eylül tarihinde sona erdi. Birçok dalgıç, Bodrum’da bulunan dalış okullarında rezervasyonlarını yaptırarak sergi alanına dalışlarını gerçekleştirdi; dalgıç olmayanlar da sergiye dalmak için deneme dalışı programına katıldı ya da brövelerini alarak sualtı dünyasıyla tanıştılar. Dünya çapındaki tek sualtı portre ressamı Olga Belka da sergi alanına dalış yapanlar arasındaydı. Belka, BEAP’ın “Koku” adlı eserini yorumlayarak projeye zenginlik kattı.

Su altını sanat galerisi olarak kullanarak 2022 teması “Sular Yükseliyor” ile çevreye ilişkin kültürel ayak izi oluşturma, iklim değişikliğine dikkat çekme, yörenin su altı kültürünü, turizmini destekleme ve denizel farkındalık oluşturarak deniz kültürünü çoğaltma gibi hedefleri olan projede, Bodrum’da yaşayan birbirinden farklı dinamiklere sahip yirmi iki seramik/heykel sanatçısı yer aldı. Proje için, “Sular Yükseliyor” temasıyla eserlerini yaratan sanatçılar: Ahmet Hıdır, Bağdagül Demirtürk, Betül Karakaya, Birge Betil, Burcu Karabey, Emine Türk, Esra Sağlık, Güliz Pilge, Gülperi Pahna Angın, Handan Gaga Kasser, İnci İyibaş, İnci Lakay, İrfan Aydın, İris Noyan Pala, Mehmet Kutlu, Mustafa Canyurt, Nurten Nurlu, Saba Baner, Samet Aygün, Sibel Hepsayar, Tevfik Karagözoğlu ve Toprak Sencer.

Bodrum’da, Karaada,  Kaçakçı Koyu’nda sanat-mekân anlayışına farklı bir bakış açısı getirilerek su altı, sergi alanı olarak kullanılmıştı.3 ay boyunca sualtında sergilenen 22sanatçının eseri şimdi de “Blue Exile Art Project ‘KARADA’” başlığı ile Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde, Rotunda’da sergilenecek. Sualtı fotoğraf sanatçıları Dr. Mert Gökalp ve Tunç Cambazoğlu’nun sualtında eserleri fotoğrafladıkları çalışmaları da sanatçıların manifestolarıyla birlikte sergide yer alacak. Eserlerin satışından elde edilecek gelir Bodrum Deniz Müzesi ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü iş birliğinde yürütülen denizel farkındalık projelerine aktarılacak. 1-10 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek serginin sponsorluğunu Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi üstleniyor.

Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Başkanı Şule Kükrer koordinatörlüğünde yürütülen projenin küratörü Tao Ulusoy. Ücretsiz olarak gezilebilecek sergi 10 gün boyunca ziyarete açık olacak.

Blue Exile Art Project 2022’nin önemli destekçileri arasında Bodrum Belediyesi ve RotaryUR 2440 bulunuyor. Proje sponsorları arasında Bodrum Ticaret Odası, Aşkın Diving, Aquapro Diving Center, POMSAD, SEP, XANADU Island ve BOSAV bulunuyor. Projenin diğer destekçileri ise IMEAK DTO Bodrum Şubesi, Bodrum Tanıtma Vakfı, Milta Marina Bodrum, Bodrum Dalış Okulları, Bodrum yerel sanatçıları ve Rotary Dalış Hobi Grubu.

Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi sponsorluğunda gerçekleşecek seramik sergisi ve fotoğraf sergisinin açılışı 1 Ekim Cumartesi günü 18.00’de Midtown, Rotunda alanında gerçekleşecek.

Blue Exile Art Project “KARADA” Seramik ve Sualtı Fotoğraf Sergisi

Yer: Midtown Alışveriş ve Yaşama Merkezi, Rotunda alanı.

Tarih: 1-10 Ekim 2022

Açılış: 1 Ekim, 18.00

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu