DünyaManşetSpor

Optimist Dünya Şampiyonası Bodrum’da Başladı

Başkan Aras, “Bodrum’dan Dünyaya Dostluk ve Barış Mesajı Verilecek”

 

Bodrum Belediyesi’nin destekleri, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Kulübü ev sahipliğinde, IODA Uluslararası Optimist Sınıf Birliği ve Türkiye Yelken Federasyonu iş birliğiyle gerçekleşen 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası 62 ülkeden, 284 sporcunun katılımı ile başladı.

27 Haziran- 7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan Optimist Dünya Şampiyonası Yelken Yarışları için kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Bodrum Milta Marina önünden bando takımı eşliğinde başlayan kortej yürüyüşü, Bodrum Kalesi’nde düzenlenen etkinlik ile devam etti. 62 ülkeden 284 sporcunun katıldığı kortejde sporcuların ülke bayraklarıyla gerçekleştirdikleri yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu.

Program, kortej yürüyüşü sonrasında Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde yapılan seremoni ile devam etti. Muğla Vali Yardımcısı Murat Kahraman, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Başkan Yardımcıları İlknur Ülküm Seferoğlu, İbrahim Akbaş, siyasi parti temsilcileri, İMEAK DTO Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, Bodrumspor Kulüp Başkanı Rıza Karakaya ve yönetim kurulu üyeleri, ilçe protokolü, sporcular ile antrenörlerin katıldığı program açılış konuşmalarıyla sürdü.

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, “Çok güzel bir atmosfer var. Rüzgârın serin serin estiği bir ortamda sizleri burada ağırlamanın Bodrum Kaymakamı olarak gurunu ve sevincini yaşıyorum. Ümit ediyorum güzel bir yarış olur.” diyerek sporculara ve ailelerine “Hoş geldiniz.” dedi.

“Bodrum’da gerçekleşen yarışlar sayesinde tüm dünyaya Bodrum’dan dostluk ve barış mesajı verilecek.” diyen Başkan Aras şunları söyledi:

“Bodrum Ege ve Akdeniz’in birleştiği bir kenttir. Denize doğru uzanan üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada burası, o yüzden inanılmaz da bir rüzgârı vardır. Yaklaşık 187 km kıyısı vardır ve bütün deniz ve su sporları için bize çok büyük olanaklar sunar. Tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, insanıyla ülkemizde ve dünyada çok önemli bir yere sahiptir. Binlerce yıldır bu topraklarda medeniyet her zaman baş tacı olmuştur. Bodrum; Leleglerden, Karyalılardan, Romalılarda, Bizanslılardan, Rodos şövalyelerinden, atamız Osmanlı’dan ve ebedi sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti’nden bizlere bir mirastır. Homeros Bodrum’u ‘ebedi mavilikler ülkesi’ diye betimlemiştir. İşte bugün, yine o ebedi maviliklerin içerisinde sonsuzluğa yelken açan genç yelkencilerimiz için buradayız. Onları bir araya getiren dostluk, barış rüzgarları olsun. Burada bütün dünya çocukları birlikte olsun; tanışsın, dost olsun, kardeş olsun. Savaşlara, düşmanlıklara huzursuzluğa kesinlikle yaşamımızda yer vermeyelim. Sporun bir güzel tarafı da bütün bu kötülükleri geride bırakıp insanların kucaklaşmasını sağlamasıdır.”

Başkan Aras, Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan Bodrum’da, uluslararası standartlara uygun, ülkemize yakışır bir tesisi ilçemize kazandırmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Tesisin çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapacağını belirterek, şampiyonaya katılacak sporculara başarılar diledi.

Açılışta konuşan Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak ise, “Optimist sporu bütün dünyada yelken sporunun ilk adımı olarak bilinir. Çok sevilir ve önemsenir. Bugün burada rekor ülke katılımıyla 62 ülkeden toplamda 284 sporcumuzla birlikteyiz. Çam ormanlarının denizle buluştuğu tarih ve yelken cenneti Bodrum’da sizleri ağırlamanın heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

IODA Başkan Yardımcısı Carmen Casco yaptığı konuşmada:

“Daha önceki birlikteliğimizde 250 yelkenci ve 60 ülke katilim göstermişti. Şimdi, 14 sene sonra bugün burada, Bodrum’da Arkas’ın her ülkenin en başarılı yelkencilerini buluşturması ile birlikte insanın tabiri caizse hayatında bir defa yasayacağı bir deneyimi kucaklamaktayız. Bu deneyim sırasında hem yarışacak hem de bu süreçte dünyanın her yerinden bugün ve yarın birlikte olacağınız yeni arkadaşlar edineceksiniz.  Türkiye Yelken Federasyonu’na, organizasyon komitesine ve sponsorumuz Arkas’a çok teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmaların ardından, katılım sağlayan ülkeler tek tek sahneye davet edildi. Bodrum Karya Çiçekleri’nin yöresel halk oyunları ile çeşitli dans gösterileri sergilendi.

İlk Start Verildi

İçmeler’deki Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Kulübü’nden ayrılan optimistçiler, Bodrum açıklarında hazırlanan parkurda yerlerini aldı. Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Başkanı Özlem Akdurak’ın verdiği start ile birlikte rüzgârın da sporculardan yana olduğu ilk gün yarışları başladı.

Yarışlar, 6 Temmuz’da Bodrum Kalesi’nde yapılacak kapanış seremonisi ve ödül töreni ile son bulacak.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu