Kültür SanatManşet

Bodrum’da Sualtı Sanatla Buluşuyor

Sanatla Derinlere Dalmaya Hazır Mısınız?

 

Bodrum’da, Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü işbirliği ile yürütülen proje, Blue Exile Art Project (BEAP), 20 Mayıs 2022 Cuma günü saat 10.00’da Karaada/Kaçakçı Koyu’nda resmi açılışını yapıyor. Çevre ve sanatın bir arada yer aldığı proje ile deniz kültürünü ve sualtı kültürünü yaşatma, zenginleştirme ve tanıtma hedefleniyor. Projenin ilk ayağı olan sualtı sergisinde yirmi iki Bodrumlu seramik sanatçısının eserleri denizle buluşuyor. Blue Exile Art Project, 20 Mayıs – 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek sualtı sergisi, sualtı belgesel gösterimlerinin olduğu ve 1-10 Ekim tarihleri arasında eserlerin karada, sualtı fotoğraflarıyla sergilendiği farklı ayaklardan oluşuyor.

Blue Exile Art Project’in 2022 yılı ana teması “Sular Yükseliyor” olarak belirlenmişti. Bodrum’un tanıtımında etkin rol alacak, sualtını sanat galerisi olarak kullanarak kültürel ayak izi oluşturacak, yörenin su altı kültürünü, turizmini destekleyecek ve denizel farkındalık oluşturacak olan proje, Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü’nün çalışmalarıyla başlatılmıştı. Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Başkanı Şule Kükrer koordinatörlüğünde yürütülen projede, Bodrum’da yaşayan birbirinden farklı dinamiklere sahip yirmi iki seramik/heykel sanatçısının eserleri 20 Mayıs günü Karaada/Kaçakçı Koyu’nda maviliklerle buluşuyor. Projenin sanat danışmanı ise Tao Ulusoy.

MeRQez Art’ın ana sponsor; Bodrumlu sanatçılar, Bodrum Dalış Okulları, Bodrum Belediyesi, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu,  Rotary Dalış Hobi Grubu, Bodrum Ticaret Odası, IMEAK DTO Bodrum Şubesi, BOSAV’ın proje ortağı olduğu; XANADU Island, POMSAD, SEP, Aşkın Diving, Aquapro Diving Center, Happy Bubbles Dive Center, SCA Yachting, Milta Marina Bodrum’un sponsor olduğu ve Bodrum Kaymakamlığı destekleri ile yürütülen proje Blue Exile Art Project, 20 Mayıs 2022 Cuma günü saat 10.00’da denizde resmi açılış ile başlamış olacak.

Projede eserleriyle yer alan sanatçılar Ahmet Hıdır, Bağdagül Demirtürk, Betül Karakaya, Birge Betil, Burcu Karabey, Emine Türk, Esra Sağlık, Güliz Pilge, GülperiPahna Angın, Handan Gaga Kasser, İnci İyibaş, İnci Lakay, İrfan Aydın, İris Noyan Pala, Mehmet Kutlu, Mustafa Canyurt, Nurten Nurlu, Saba Baner, Samet Aygün, Sibel Hepsayar, Tevfik Karagözoğlu, Toprak Sencer. Sanatçılar tarafından “Sular Yükseliyor” temasıyla yapılan seramik eserlerin her birinin birer mottosu bulunuyor.

Blue Exile Art Project’in ilk ayağı olan su altı sergisinin organizasyonunda, dalış okulları ve sanatçıları buluşturan toplantılar, atölye ziyaretleri ve fotoğraflama çalışmaları, eserlerin dalış teknelerine teslim edilip dalış bölgesine ulaştırılmaları ve dibe yerleştirilmeleri yer alıyor.

Sergiyi görmek isteyenlerin dalış okullarıyla irtibatageçmeleri gerekiyor. Dalış brövesi olmayanlar ise, Discovery ya da ilk seviye kursları alarak sergi alanına dalış yapabilir. 20 Mayıs – 20 Ağustos 2022 tarihleri arasında eserler, Karaada/Kaçakçı Koyu’nda sualtında sergilenecek ve Bodrum dalış okulları destekleri ile sualtında 20 Ağustos’a kadar ziyarete açık olacak. Projeyi izlemek isteyenler Instagram/blueexileartproject hesabını takip edebilir.

Bodrum’da bulunan dalış okullarının listesi:

Aşkın Diving +90 533 615 9072

AquaproDiving +90 532 344 3196

Blue Escape Diving +90 532 205 3983

Deep Blue Dive Center +90 541 961 2405

Dive Academy Bodrum +90 533 511 3127

Erman Dive Center +90 532 213 5989

HappyBubblesDive Center +90 532 597 7386

TheAegean Pro Dive Center +90 549 504 0001

Turkuaz Dive Center +90 533 393 2269

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu