GündemManşetSiyaset

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki tartışma

Cumhur İttifakı meclis üyeleri meclisi terk etti

 

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Hürol Önder, meclis toplantısı öncesi dağıtılan bildiride yer almayan ayet mealinin, okunan metnin başına eklenmesi üzerine yaşanan tartışmaya ilişkin, “Cumhur İttifakı meclis üyeleri bu kanunsuz oylamaya katılmamış ve meclisi terk etmiştir.” dedi.

Meclis toplantısında yaşanan tartışmanın ardından Önder ile meclis üyeleri, belediye başkanları ve AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.

Önder, Muğla Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda, Millet İttifakı üyeleri tarafından hazırlanan ve meclis gündeminde olmayan bir bildirinin okunduğunu söyledi.

Toplantı öncesi dağıtılan bildiride metinde olmayan Bakara suresinin 114. ayeti mealinin, daha sonra metne eklendiğini öne süren Önder, bunun üzerine Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’in “ayet eklenen bildirinin meclise sunulmasının ve bunun tartışmaya açılmasının Kur’an-ı Kerim’in inkarı anlamına geleceği” uyarısında bulunarak mealin metinden çıkarılmasını istediğini kaydetti.

Tüm uyarılara rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün, olayı provoke ederek bildiriyi oylamaya sunduğunu savunan Önder, “Gündemde olmayan ve gündeme de alınmayan bir siyasi bildirinin mecliste oylanamayacağı hususunda Cumhur İttifakı’nca uyarılmasına karşın, Osman Gürün oylama yapmakta diretmiş ve kanunsuz bir oylama gerçekleşmiştir. Cumhur İttifakı meclis üyeleri bu kanunsuz oylamaya katılmamış ve meclisi terk etmiştir.” dedi.

Önder, cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ortak değeri olduğunu belirterek, “Bizlerin asıl görevi Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmada durmaksızın çalışmaya devam etmektir. Unutulmamalıdır ki meclis toplantılarının da gerçekleştiği Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nin ismi belirlenirken Cumhur İttifakı’nca Mustafa Kemal Atatürk kültür merkezi ismi verilmesi önerilmiş fakat CHP oylarıyla bu reddedilmiştir.” ifadelerini kullandı.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP MECLİS GRUBUNUN BASIN AÇIKLAMASI;

Yaşanan gelişme sonrasında Muğla Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grubu şu açıklamayı yaptı:


“Muğla Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclisinde tıpkı Mayıs meclisinde İsrail’in Filistin’de yaptığı zulmün tüm partilerin ortak kararı ile kınanması gibi Ayasofya’daki imamın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ettiği hakaretlerle ilgili kınama mesajı okunmak istenmiş, tüm grup başkanvekillerine bu öneri sunulmuştur. Kınama metnini CHP ve İyi Parti grupları imzalamış, AKP ve MHP grupları imzalamamıştır.

Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi ismini de konuya alet eden AKP ve MHP grubunun basın açıklamasına kısaca cevap vermek gerekirse; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ismini figür statlardan, havaalanlarından, devlet Şeref madalyasından çıkaran bir partinin Atatürk’e hakaret eden bir imamı korumak için meclisi terk etmesi onlar için sıradan ve doğaldır.

Oysa Türk Milleti için İslam dini, Peygamberimiz, Atatürk, Milli Marşı’mız ve bayrağımız kırmızı çizgimizdir ve herkesten bu değerlerimiz için ortak hassasiyet beklemek hakkımızdır.

Meclis toplantısının yapıldığı binaya Atatürk isminin verilmesini isteyen önergeyi veren AKP üyeleri aynı cadde üzerindeki Kültür Merkezi’nin isminin Gazi Mustafa Kemal Atatürk Merkezi olduğunu bilmekte, buradan bile siyasi malzeme çıkarmak istemektedirler. Oysa önerilerinde samimi olmadıkları Atatürk ismini silmeye çalıştıkları her politikalarında kendini göstermektedir. Tesise ismini Muğlalı hemşehrilerimiz halk oylaması ile vererek Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi yapmıştır.

Sosyal medya’da, “Eyy sahte Atatürkçüler” diyerek CHP’ye çatan ve nezaket sınırlarını aşan Mehmet Demir’in bizlere Atatürkçülük dersi vermeye çapı yetmez ve zaten ihtiyacımız da yoktur. Bizlerde herhangi bir “sahte” veya “sahteci” bulunmadığından bu sıfatı kendisine iade ediyoruz.

Millet ittifakı Meclis üyeleri Ayasofya’da dini siyasete alet eden, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e hakaret eden zata gereken cevabı vermiştir. Cumhur ittifakı ise konuyu amacından uzaklaştırarak yine suçluyu koruma ve savunma yönetimini seçmiştir. Milli bayramlarımız, gurur günlerimizde ortalıkta görünmeyenleri, dine siyasete alet edenleri, bu vatanın kurucu değerlerini içine sindiremeyenlere en güzel cevabı halkımız seçimlerde verecektir.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu