Kültür SanatManşet

Pandemi Döneminde Sanata Yöneldiler

Heykel Çalışmalarında Patlama Yaşanıyor

 

Bodrum’da pandemi önlemleri kapsamında vakitlerini çoğunu evde geçiren vatandaşlar heykel, seramik gibi sanatsal faaliyetlere merak sardı.  Kafe, restoran ve eğlence mekanlarının kapalı olması vatandaşların sanata olan ilgisini arttırdı.
Bodrum’da uzun yıllardır atölyesinde sipariş üzerine eserler yapan heykel sanatçısı Hasan Cingiz, Korona virüs (Kovid-19) salgınında vatandaşların ilgi odağı oldu. Oyuncudan, sanatçıya, mimardan, doktora birçok meslek dalından olan insanlar pandem tedbirlerinde evlerinde geçirecekleri vakitleri, heykel yaparak geçirmeye başladı.  Talep üzerine atölyesini vatandaşlara açan Cingiz, yaptıkları tüm eserleri ise pandemi kısıtlamaları sona erdiğinde sergilemeyi planlıyor.

Bitez mahallesi köy içinde atölyesi bulunan Heykel sanatçısı Hasan Cingiz’in şimdiye kadar çok az kişinin uğradığı atölyesi  insanlarla dolmaya başladı Özellikle köy halkı başta olmak üzer birçok meslek dalından insan Hasan Cingiz’den ders almaya başladı.

Pandemi sürecini Bodrum’da geçiren oyuncularda heykel tıraşa merak sardı. Oyuncu Bülent Şakrak, Göhan Yıkılkan gibi Bodrum’da yaşayan ünlü isimler fırsat buldukça heykel tıraş yaparak zamanlarını geçiriyor. Ünlü isimler boş zamanlarında atölyeye gelerek heykel yapma sanatını öğreniyor.

Heykel Sanatçısı Hasan Cingiz pandemi ile birlikte vatandaşların sanata ilgisinin arttığını söyleyerek “Pandemiden dolayı insanlar evlerinde sıkıldığı için bizlerde heykel çalışmaları yapabiliriyiz dediler. Bende bencillik yapmak istemedim ve gelenlere atölyemin kapılarını sonuna kadar açtım. Şimdi bir çok farklı meslek gurubundan insanlar gelip burada kendi heykellerini yapıyorlar. Hem çok mutlular, sıkılmıyorlar ve yapmış oldukları somut eserlere sahip oluyorlar. İnşallah bu eserleri Pandemi kısıtlamalarının biteceği bir tarih olarak ön görerek sergi açmayı planlıyoruz. Pandemi sürecinde yaptığımız çalışmaları pandemi kısıtlamaları bittiğinde sergilemiş olacağız inşallah. Oyuncu arkadaşlarımız var. Bülent Şakrak, Göhan Yıkılkan gibi değerli oyuncularımızda çalışmalarımıza katılıyor. İç Mimar arkadaşlarımız var, Doktor arkadaşlarımız geliyor. Gazeteciler ve bu köyde yaşayan teyzelerimiz, amcalarımız ara ara gelip çalışmalar yapıyor. Sonuçta atölye böyle bir yer her kez gelip çalışa bilir. ” ifadelerini kullandı.

İç Mimar Seda Baran pandemi sürecinde çok sıkıldığını ifade ederek “Güzel vakit geçiriyoruz, Pandemi sürecinde özellikle evlere kapanmamız, bizleri çok yıprattı. Pskolojik olarak çok yıprandık. Böyle bir arayış içerisine girdim. Hasan hocamız sağ olsun bize  çok yardımcı oldu. Çok güzel vakit geçiriyoruz burada. Her yer kapalı, hiçbir yere gidemiyoruz. Evlerde oturmaktansa buraya gelip çok güzel sanat eserleri çıkarıyoruz” dedi.

Doktor Gültekin Fidan ise şu anda kovid aşılarını yaptıklarını fırsat buldukça heykel yapmaya geldiğini belirterek “Bodrum İlçe Sağlık Müdürlüğünde çalışıyorum.  Şu anda tüm işimiz kovid ile ilgilenmek. Şu anda Bodrum’da aşılamaları yapıyoruz. Stresli yoğun bir tempomuz var. Şu dönem çok stresli bir ortamdayız. Heykel yaparak stresimi atıyorum ve hep yapmak istediğim heykelleri yapıyorum” şeklinde konuştu.
Gazeteci Funda Karayel ise pandemi sürecinde stres atmak için heykel yaptığını ifade ederek “çocukluğumdan gelen bir tutku. Beynim çok düşünüyor, onu durdurmak için en iyi yol bence. Stresten kurtulmak için çalışmalar yapıyorum. Saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsun. Uzun yıllardır yapmıyordum. Pandemiden dolayı yeniden döndüm, yıllardır uzak kalmıştım. Bu zor günleri bu şeklide atlatmayı uygun gördüm kendime” dedi.
Pandemi sürecini Bodrum’da atlatmak için İstanbul’dan gelen Didem Tatlıdil pandemi kısıtlamalarını bu şekilde geçirdiğini ifade ederek “heykel yapmaya pandemiden dolayı başladım. Çok büyük bir terapi oluyor. Evde çok bunaldık, sıkıldık bu yüzden sanata ağırlık vermek çok iyi geldi bana. Ben istanbul’da yaşıyordum. Pandemi sürecinde Bodrum’a yerleştim. Uzun zamandır yapmak istediğim bir şeydi heykel. Bende tasarımcıyım ve iç mimarım olduğum içinde ilgimi çeken bir sanattı heykel yapmak. Pandemi de çok fazla evde kaldığımız ve bir şeyler yapamadığımız için yeni bir şeyler yapmak istedim ve heykel yapmaya başladım. İstanbul’daki koşuşturma nedeniyle bir fırsatımız yoktu. Şimdi malum Kovid tedbirleri nedeniyle burada da bir yere gitmiyoruz, atölyeye gelip heykel yapıyoruz, stres atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu